NEPETA NUDA L. – šanta lesostepní / kocúrnik panónsky

Syn.: Nepeta pannonica L., Nepeta nuda subsp. pannonica (L.) Gams in Hegi
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Nepeta nuda

Rozšíření: Od střední Evropy (v Německu jen druhotně) před Balkánský poloostrov, střední Rusko a jihozápadní Sibiř až do Střední Asie, na jihu od Libanonu přes Sýrii až na Kavkaz a do severního Íránu.
U nás se vyskytuje pouze ostrůvkovitě v severozápadních a středních Čechách a na jižní a střední Moravě.

Ekologie: Roste na křovinatých stráních, v lemech teplomilných hájů, na pastvinách a na náspech, na půdách minerálně bohatých, střídavě vlhkých, obvykle na bazickém podkladu, v pásmu nížin a pahorkatin. Kvete od konce června do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina, 40–100(–130) cm vysoká. Lodyha je přímá, 4hranná, často nafialovělá, nahoře větvená; dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, až 7 cm dlouhé a 2,5 cm široké, kopinaté, vroubkovaně zubaté. Lichoklasy jsou až 15 cm dlouhé, rozvolněné, složené z lichopřeslenů, listeny jsou podobné lodyžním listům. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, pýřitě chlupatý, fialově naběhlý, cípy téměř stejně dlouhé, kališní trubka je za květu rovná; koruna je až 9 mm dlouhá, 2pyská, světle modrofialová s nachovými skvrnami na dolním pysku, horní pysk je plochý, rovný, dolní sehnutý, 3laločný, střední lalok je vyklenutý, na okraji zubatý. Plody jsou tvrdky.

Ohrožení a ochrana: Na našem území se tento druh vyskytuje jen ostrůvkovitě, územím Česka zároveň probíhá část severní hranice celkového areálu. Šanta lesostepní je zařazena mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2b), na Slovensku patří k druhům potenciálně ohroženým (NT).

Nepeta nudaNepeta nuda
Nepeta nuda
Nepeta nudaNepeta nuda
Nepeta nuda

Fotografováno dne 28. 6. 2008 (Česko, Morava, Jihomoravská pahorkatina, Zimarky).