Syn.: Aspidium davallioides Sw., Nephrodium davallioides (Sw.) Desv., Nephrodium deparioides Bory, Nephrolepis acuminata (Houtt.) Kuhn, Nephrolepis serrata Alderw., Ophioglossum acuminatum Houtt., Polypodium adiantiforme Blanco, Pteris sinuata Blanco
Čeleď: Nephrolepidaceae Pic. Serm.

Nephrolepis davallioides

Rozšíření: Malesijský druh, jehož areál se rozprostírá v oblasti od indonéské Sumatry a Malajského poloostrova přes Borneo, Jávu, Sulawesi a Moluky až na Novou Guineu.

Ekologie: Roste na sušších skalnatých stanovištích v tropických lesích a lesních lemech, ale také epifyticky na kmenech stromů, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 1500 m.

Nephrolepis davallioides

Popis: Kapradina s krátkým plazivým oddenkem, který je pokrytý plevinami až 2,5 mm dlouhými, tmavými, s červenohnědým okrajem. Řapík je až 30 cm dlouhý, list je v obrysu úzce kopinatý, až přes 100 cm dlouhý a až 30 cm široký, jednoduše zpeřený, úkrojků může být až 50 párů, dolní jsou sterilní, až 15 cm dlouhé a asi 2 cm široké, celokrajné, na vrcholu srpovitě zahnuté, horní úkrojky jsou fertilní, až 13 cm dlouhé a 1,2 cm široké, téměř po celém okraji hluboce vroubkované až skoro laločnaté, lysé. Výtrusné kupky vyrůstají na rubové straně každého laloku fertilního úkrojku.

Nephrolepis davallioides
Nephrolepis davallioides
Nephrolepis davallioides
Nephrolepis davallioides

Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí Gunung Marapi).