Syn.: Aspidium undulatum Afzel. ex Sw., Nephrolepis filipes C. Chr., Nephrolepis intermedia Fée, Nephrolepis occidentalis Kunze, Nephrolepis pluma Moore
Čeleď: Nephrolepidaceae Pic. Serm.

Nephrolepis undulata
Rozšíření: Kapradina rozšířená v celé subsaharské Africe, zasahuje i na Kapverdy, Madagaskar, na Maskarény a na Sokotru.
Ekologie: Skalní štěrbiny, vyskládané kamenice mezi zemědělskými pozemky; vyskytuje se v prostředí tropického klimatu na místech s dostatečnými srážkami, které mohou být saturovány pravidelnými mlhami.
Nephrolepis undulata
Popis: Krátkověká rostlina s plazivými výběžky a případně i hlízkami, které mohou mít až 2 cm v průměru. Listy vyrůstají v růžici, jsou podlouhlé, tenké, až 70(–100) dlouhé, jednoduše zpeřené; úkrojky jsou podlouhlé až srpovité, špičaté, na okraji oddáleně vroubkované, přisedlé. Víceméně okrouhlé kupky výtrusnic tvoří dvě řady zhruba vprostřed mezi okraji úkrojku a jeho střední žilkou. Ostřeny jsou ledvinité.
Poznámka: Jedna z mála kapradin, jejíž sporofyt (tedy to, co běžně můžeme pozorovat) roste jako jednoletka. Je to patrné např. podle absence oddenku.
Nephrolepis undulata
Nephrolepis undulata

Fotografováno dne 5. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antăo, Losna).