Syn.: Oncosperma van-houtteanum H. Wendl. ex Van Houtte
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Nephrosperma van-houtteanum
Rozšíření: Rod s jediným druhem, endemickým na vnitřních ostrovech Seychel. Evolučně blízký dalším třem druhům endemických palem (Phoenicophorium borsigianum, Roscheria melanochaetes a Verschaffeltia splendida). Roste téměř na všech žulových ostrovech, zejména na Mahé, Praslinu, Silhouette a La Digue, ale i na většině malých.
Nephrosperma van-houtteanum
Ekologie: V minulosti rostla v různých typech vždyzelených tropických lesů ve velmi stálém teplotním a vlhkostním režimu, převážně na mezických stanovištích. Najdeme ji od hladiny moře až do nadmořských výšek kolem 500 m. Dnes patří spíše k hojnějším druhům, i v sekundárních porostech poměrně úspěšně zmlazuje.
Nephrosperma van-houtteanumNephrosperma van-houtteanum
Nephrosperma van-houtteanumNephrosperma van-houtteanum
Popis: Štíhlá, až 14 m vysoká jednodomá palma s nevětveným kmenem s jizvami po opadaných listech; listy jsou ve vrcholovém chocholu ploše rozložené. Mladé listy jsou na bázi opatřeny černými trny, dospělé jsou 2–3 m dlouhé, pravidelně zpeřené na úzké, čárkovité úkrojky. Květenství vyrůstá uprostřed listů, je vzpřímené, rozvětvené, latovité, s tuhými, přímými větvemi. Jednopohlavné květy jsou trojčetné, v samčích se nachází 40–50 tyčinek a drobné pistilodium, v samičích je 6 staminodií a jednopouzdrý semeník s nepatrnými bliznami. Plody jsou kulovité, 1–1,5 cm velké peckovice, ve zralosti oranžové až červené.
Záměny: Nephrosperma van-houtteanum se velmi podobá jiné, rovněž endemické seychelské palmě Deckenia nobilis, od níž ji lze v mládí rozeznat tmavými, nikoli žlutými trny na řapících mladých listů, v dospělosti se rozezná podle krátkých pochev listů v koruně a zcela odlišně uspořádaným květenstvím.
Nephrosperma van-houtteanum
Nephrosperma van-houtteanum
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 1.–9. 2. 2011 (Seychely, ostrovy Mahé a Praslin).