Syn.: Acacia lycopodioides Desv., Acacia punctata Desf., Desmanthus comosus A. Rich., Desmanthus plenus (L.) Willd., Desmanthus polyphyllus DC., Desmanthus punctatus Willd., Mimosa adenanthera Roxb., Mimosa lycopodioides Desf., Mimosa plena L., Mimosa punctata L., Neptunia polyphylla (DC.) Benth.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Neptunia plena
Rozšíření: Druh tropické Ameriky, vyskytuje se v pásu od Mexika a Antil přes Kolumbii a Venezuelu až po východní Brazílii (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica, Pantanal). Byl zavlečen i na východní polokouli, kde je rozšířen v tropech jižní Asie a Austrálie.
Ekologie: Vodní nebo terestrická rostlina rostoucí v mokřadech a bažinách, při březích vodních toků nebo na sezónně zaplavovaných stanovištích, kde období sucha přežívá v bahně v podobě semen nebo malých vegetativních výhonků.
Neptunia plena
Popis: Polokeř s větvemi poléhavými až vystoupavými, někdy i na vodě vzplývavými, 120(–200) cm dlouhými, větvenými, lysými. Listové řapíky jsou 1–4 cm dlouhé, s jednou nektariovou žlázkou, lysé, listy jsou 2krát sudozpeřené, lístky 1. řádu jsou vstřícné, vyrůstají ve 2–4 párech, lístků 2. řádu je 10–25 párů, jsou čárkovité až úzce podlouhlé, 3–14 mm dlouhé a 1–3 mm široké, na vrcholu tupé, někdy hrotité, po obou stranách lysé; palisty jsou až 12 mm dlouhé, vytrvávající. Květenství vyrůstá z úžlabí listů na stopkách až 13 cm dlouhých, je hlávkaté; květy jsou přisedlé, žluté, kalich je zvonkovitý, asi 1,5 mm dlouhý, 5cípý, lysý, korunních lístků je 5, jsou volné, kopinaté, oboupohlavné květy mají korunní lístky 3,4–5 mm dlouhé, tyčinky 4,8–6,5 mm dlouhé, sterilní květy mají korunní lístky jen 2–3 mm dlouhé a staminodia 9–13 mm dlouhá. Plodem je podlouhlý lusk, který je 2–4 cm dlouhý, plochý, lysý.
Poznámka: Rod Neptunia čítá asi 12 druhů z tropických oblastí obou zemských polokoulí.
Neptunia plena
Neptunia plena
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).