Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Nerine bowdenii

Rozšíření: Rod Nerine zahrnuje 25 druhů, které se vyskytují na jihu Afriky, konkrétně v Namibii, Botswaně, Lesothu, Svazijsku a v Jihoafrické republice. Tento konkrétní druh roste pouze v Lesothu a přilehlých oblastech Jihoafrické republiky, do Kapska jeho areál nezasahuje. Je však nejčastěji pěstovaným druhem rodu.

Ekologie: Roste v travnatém biomu (Grassland Biome), v oblasti s letními dešti, především na vlhkých skalách vyšších poloh, hojný je i kolem cest.

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, 30–70 cm vysoká, listy úzce řemenité, až 30 cm dlouhé, květy v okolíku na přímém stvolu, květní stopky lysé, květy nálevkovité s úzkými okvětními lístky, které jsou růžové, 4–5 cm dlouhé, na okraji zvlněné, nazpět stočené. V jižní Africe kvete od února do května, na severní polokouli v podzimních měsících.

Poznámka: Je to velmi dekorativní rostlina vhodná i k řezu. Ve střední Evropě ji není možné pěstovat celoročně venku, její cibulky je potřeba před příchodem mrazu uschovat do bezmrazých prostor.

Nerine bowdeniiNerine bowdenii
Nerine bowdenii

Fotografováno dne 28. 9. 2008 (fotografovaná rostlina pochází z evropské kultury).