NERTERA GRANADENSIS (Mutis ex L. f.) Druce

Syn.: Coprosma granadensis (Mutis ex L. f.) Heads, Gomozia granadensis Mutis ex L. f.
Česká jména: nertera (Mareček 1999)
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Nertera granadensis

Rozšíření: Vyskytuje se s jistotou ve Střední a Jižní Americe od Mexika po Chile (i ostrovy Juana Fernándeze) a Argentinu (Patagonie) a ve Venezuele. Rod obsahuje kolem 15 druhů s těžištěm výskytu na Novém Zélandu, odkud přesahují do Austrálie, Polynésie, ale i do jihovýchodní Asie.

Ekologie: Roste ve světlých horských lesích i na otevřených místech, často na skalách nebo na mělkých kamenitých půdách, ale i jako epifyt, vystupuje do nadmořských výšek až 4000 m.

Nertera granadensis

Popis: Plazivá vytrvalá bylina s výběžky až 1 m dlouhými, v nodech kořenujícími, tvoří kompaktní bochánky vysoké do 5 cm. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, zčásti sukulentní, vejčité, 3–10 mm dlouhé a 2–8 mm široké, celokrajné, s tupým nebo špičatým vrcholem; palisty jsou nepatrné. Květy jsou přisedlé, oboupohlavné; kalich je asi 1 mm dlouhý, s redukovanými cípy; koruna je nálevkovitá, asi 2 mm dlouhá, bělavá nebo nažloutlá, s 4–5 cípy; tyčinky jsou 4; gyneceum tvoří 2 plodolisty se spodním dvoupouzdrým semeníkem. Plody jsou kulovité, červené nebo oranžové peckovice 3–5 mm v průměru, obsahují 2 pecky.

Využití: Oblíbená pokojová rostlina, bylo vyšlechtěno několik kultivarů lišících se barvou plodů, které přinášejí hlavní okrasný efekt.

Poznámka: Druh se udává dále z Havaje, Nového Zélandu, Austrálie, Nové Guineje, Indonésie, Malajsie, Vietnamu, Filipín a z Tchaj-wanu, kde se vyskytují podobné rostliny. K novozélandským se vztahuje jméno Nertera depressa, ale teprve další studium ukáže, zda jsou nebo nejsou totožné s americkými. Další podobný typ roste na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantiku, je označován jako Nertera holmboei.

Nertera granadensis
Nertera granadensis
Nertera granadensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Cerro de la Muerte).