Syn.: Leucobarleria robecchii Lindau
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Neuracanthus robecchii subsp. atratus
Rozšíření: Areál se rozkládá ve východní Africe v Somálsku, na Arabském poloostrově v Jemenu (Hadramaut a Mahra) a v Ománu (Dhofar).
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou řídké porosty s akáciemi a myrhovníky (Commiphora) na kamenitých svazích, zejména na těžších půdách na vápencovém podloží. Vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m.
Neuracanthus robecchii subsp. atratus
Popis: Nízký polokeřík s poléhavými až vystoupavými stonky dlouhými až 30 cm a dorůstajícími výšky kolem 20 cm; stonky jsou v mládí hustě bíle pavučinatě plstnaté, později olysávají a korkovatí. Listy jsou vstřícné; řapík je až 3,5 cm dlouhý; čepel je obvykle obkopinatá, 2–6,5 cm dlouhá a 0,6–2,5(–3) cm široká, poměr délky a šířky je 2–3(–4), v mládí nápadně bíle plstnatá, později šedá, řidčeji olysalá, na bázi klínovitá, zejména v mládí na okraji zvlněná, případně až oddáleně vroubkovaná, na vrcholu zaokrouhlená, uťatá, špičatá nebo dokonce vykrojená. Květenství jsou přisedlé úžlabní klasy až 4 cm dlouhé; listeny jsou široce vejčité až podlouhlé, 7–12(–16) mm dlouhé, na bázi bíle vlnaté, později olysalé, v horní polovině, ale už i v mládí lysé a tmavě zbarvené, na konci s ostrou špičkou 2–7 mm dlouhou, zpravidla ven vyhnutou; kalich je hluboce dvoudílný; koruna je téměř pravidelně nálevkovitá, 6–8 mm dlouhá a v ústí 5–6 mm v průměru, tmavomodrá až nachová, s bílým nebo růžovým středem nebo i proužky, vně hedvábitě chlupatá; tyčinky tvoří 2 nestejné páry; čnělka je krátká. Tobolka je elipsoidní, 6–8 mm dlouhá.
Poznámka: Nominátní poddruh Neuracanthus robecchii subsp. robecchii se vyznačuje mnohem užšími listy, roste v Somálsku a zřejmě i v Etiopii. Na Arabském poloostrově se tento taxon střetává s velmi podobným druhem Neuracanthus spinosus, který však postrádá tmavé ostnité zakončení listenů.
Neuracanthus robecchii subsp. atratus
Neuracanthus robecchii subsp. atratus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, vádí za Mughsayl).