Syn.: Nicotiana copiapina Phil., Nicotiana modesta Phil., Nicotiana oligantha Phil., Nicotiana uspallatensis Phil., Petunia acuminata Graham
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité

Nicotiana acuminata

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na severo- a středoargentinsko-chilském pomezí, v oblasti od argentinské provincie La Rioja na severu až po provincii Chubut na jihu, je zastoupen i na chilské straně And. Byl zavlečen na západ USA, kde kolonizuje především suché oblasti Kalifornie, ale i Nevady, Oregonu a státu Washington.

Ekologie: Roste na suchých skalnatých a kamenitých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3400 m. Kvete od prosince do února.

Nicotiana acuminata

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 50–80 cm dlouhou, žláznatě chlupatou. Přízemní listy mají řapíky až 37 mm dlouhé, u lodyžních jsou kratší, čepel je kopinatá až vejčitá, 40–110 mm dlouhá a 15–40 mm široká, po obou stranách žláznatě chlupatá. Květenství je vrcholičnaté, květy jsou stopkaté, kalich je 15–17 mm dlouhý, žláznatě chlupatý, s cípy kopinatými, až 9,8 mm dlouhými, koruna je 50–90 mm dlouhá, bílá, vně žláznatá, korunní cípy jsou 4–7 mm dlouhé a 6,5–9,5 mm široké. Plodem je tobolka.

Záměny: Poněkud podobný, rovněž jednoletý druh Nicotiana noctiflora má korunní trubku výrazně kratší, jen 22–45 mm dlouhou; vyskytuje se pravděpodobně jen v severozápadní Argentině.

Nicotiana acuminata
Nicotiana acuminata
Nicotiana acuminata
Nicotiana acuminata

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 2. 2019 (Chile, údolí Río Maule, Valle de los Cóndores).