Syn.: Lehmannia tomentosa (Ruiz et Pav.) Spreng.
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Nicotiana tomentosa
Rozšíření: Středoandský druh, jeho areál sahá od jižního Ekvádoru (provincie Loja) přes celou andskou část Peru až po západní Bolívii.
Ekologie: Roste na horských svazích a stráních, ve vegetační formaci yunga, v horských údolích, na úpatí And sestupuje až do nadmořské výšky okolo 750 m, naopak šplhá až do výšky okolo 3900 m. Objevuje se i na stanovištích narušovaných lidskou činností, kolem cest, polí a lidských sídel, vysazuje se i do zahrad a parků.
Nicotiana tomentosa
Popis: Keř nebo menší strom, až 7 m vysoký, s vystoupavými větvemi. Listy jsou střídavé, s řapíky křídlatými, nejhořejší listy skoro přisedlé, celkově 20–110 cm dlouhé, kopinaté až vejčité, celokrajné, na rubu lepkavě chlupaté. Květenství je terminální, latnaté; listeny jsou opadavé; kalich je zvonkovitý, jen volně obepínající korunní trubku, 1,5–2 cm dlouhý, chlupatý, kališní cípy nejsou delší než kališní trubka; koruna je nálevkovitá, vně řídce žláznatě chlupatá, korunní trubka je zakřivená, nahoře výrazně rozšířená, světle zelenožlutá, cípy jsou ohrnuté, růžově až červeně naběhlé, tyčinky výrazně přesahují korunu. Plodem je vejcovitá tobolka, 10–18 mm dlouhá. Druh je morfologicky dosti variabilní.
Poznámka: Rod Nicotiana zahrnuje na 70 druhů, většina z nich pochází ze Severní a Jižní Ameriky, některé ale také z Austrálie (např. Nicotiana benthamiana nebo Nicotiana rosulata), jeden druh se vyskytuje i v severní Namibii (Nicotiana africana).
Nicotiana tomentosaNicotiana tomentosa
Nicotiana tomentosa
Nicotiana tomentosa
Nicotiana tomentosa
Nicotiana tomentosa
Nicotiana tomentosa
Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 9. 2015 (Peru, okolí Cuzca).