Syn.: Nigella coerulea Lam., Nigella involucrata Moench, Nigella elegans Salisb.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Nigella damascena

Nigella damascena

Rozšíření: Středozemí, Makaronésie (Kanárské ostrovy), ukrajinský Krym, Kavkaz, Irák a Írán, jinde zavlečený a zplanělý druh (Severní Amerika, střední Evropa). U nás se pěstuje v zahradách, odtud i vzácně zplaňuje.
Ekologie: Roste v okolí zahrad a lidských sídel, na rumištích a skládkách, kolem cest, při okrajích polí a na úhorech, u nás častěji v teplejších oblastech.
Popis: Jednoletá bylina, 20–40(–50) cm vysoká, lodyha je přímá, větvená, lysá, listy jsou 2–3krát zpeřeně členěné, úkrojky čárkovité, špičaté, listům podobné listeny v přeslenu vyrůstají těsně pod květem, květy jsou jednotlivé, mají 1–5 cm v průměru, korunní lístky jsou vejčité, modré nebo bílé, na vrcholu u zakončení žilek zelené, nehet krátký, nektariové lístky 2pyské. Kvete od června do září. Plodem je nafouklá tobolka.
Využití: Černucha damašská je s oblibou pěstována v zahradách jako okrasná letnička, kultivary mohou mít květy i narůžovělé nebo s dvojnásobným počtem korunních lístků. Sušené tobolky se používají do suchých květinových vazeb.
Nigella damascenaNigella damascena
Nigella damascena
Fotografoval Jindřich Houska, v červenci 2005 (rostliny pocházejí z kultury).