Syn.: Aristea lignosa Adamson, Witsenia binata (Klatt) Klatt
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Nivenia binata
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, vyskytuje se jen v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, hodnověrné údaje pocházejí pouze z vyšších poloh pohoří Swartberg.
Ekologie: Roste v horách ve skalních štěrbinách v kyselých pískovcích, vystupuje až do nadmořské výšky 1550 m.
Nivenia binata
Popis: Vytrvalá rostlina podivuhodného polokeřovitého vzrůstu, vysoká 20–100 cm. Větvený dřevnatý stonek nese na koncích vějířovitě uspořádané, úzce mečovité listy asi 10 cm dlouhé. Květenství je rozvětvený vějířek, nesoucí 12–60 květů; vřetena květenství a květní stopky jsou smáčknuté, 2–4 mm široké; listeny jsou kopinaté, 9–10 mm dlouhé, červenohnědé; květy jsou 6četné, řepicovité, s bílou, 0,9–1,5 cm dlouhou trubkou a eliptickým, 0,7–1 cm dlouhými světle nebo tmavě modrými, na konci zaokrouhlenými okvětními cípy; tyčinky jsou 7–9 mm dlouhé, s modrofialovými prašníky; obvejcovitá semeník je spodní. Plody jsou téměř kulovité tobolky, mají asi 4 mm v průměru.
Ohrožení a ochrana: Stabilní populace tohoto lokálního druhu nezavdávají Červenému seznamu Jihoafrické republiky (2009) hodnotit tento taxon jinak než jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu Nivenia je v současnosti řazeno celkem 10–11 druhů, všechny jsou endemity Kapské provincie.
Nivenia binata
Nivenia binata
Nivenia binata
Nivenia binata
Nivenia binata
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Swartberg Mountains, pod průsmykem Prince Albert Pass).