NORANTEA GUIANENSIS Aubl.

Syn.: Ascium aubletii Spreng., Ascium guianense (Aubl.) Oken, Ascium norantea Raeusch., Ascium violaceum Vahl, Norantea paraensis Mart., Norantea zeledoniana Standl. et L. O. Williams
Čeleď: Marcgraviaceae Choisy

Norantea guianensis

Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se především v povodí Orinoka a Amazonky, areál však zasahuje i do Guyan, na jih potom až do brazilského státu Mato Grosso do Sul.

Ekologie: Roste poloepifyticky v tropických deštných i mlžných lesích, ale i v amazonské savaně, obvykle na březích vodních toků, v mokřinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800(–1700) m.

Norantea guianensis

Popis: Stálezelený oplétavý keř s větvemi 10–20 m dlouhými, opatřenými adventivními kořeny. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až obvejčité, 8–21 cm dlouhé a 3–8,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu slabě vykrojené, kožovité, lesklé. Květenství je terminální, hroznovité, 25–70(–85) cm dlouhé, květy jsou velmi drobné, oboupohlavné, krátce stopkaté, 5četné, každý květ je podepřen výrazným nektariovým listenem oranžové až červené barvy. Plodem je tobolka.

Poznámka: Zástupci neotropické čeledi Marcgraviaceae se vyskytují v oblasti od jižního Mexika a Antil po severní Bolívii a východní Brazílii, celkem v této čeledi najdeme sedm rodů. Rod Norantea je monotypický.

Norantea guianensis
Norantea guianensis
Norantea guianensis
Norantea guianensis
Norantea guianensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 18. 1. 2016 (Venezuela, delta řeky Orinoko) a 31. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, Tobago, Gilpin Trace).