Syn.: Apentostera triflora Raf., Chelone nemorosa Douglas ex Lindl., Penstemon nemorosus (Douglas ex Lindl.) Trautv.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Nothochelone nemorosa
Rozšíření: Druh rozlohou nevelkého území na západě Severní Ameriky, jeho areál se táhne od nejjihozápadnější části kanadské Britské Kolumbie přes americký stát Washington až do západního Oregonu a na severozápad Kalifornie.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích a skalnatých stanovištích ve světlých smíšených lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2300 m. Kvete od června do srpna.
Nothochelone nemorosa
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–100 cm dlouhou, lysou nebo jemně chlupatou. Všechny listy jsou lodyžní, vstřícné, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, kopinaté, 4–11 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité, na okraji pilovité až zubaté, na vrcholu špičaté. Květenství je latnaté, kališní cípy jsou zhruba stejné, kopinaté až vejčité, 5–13 mm dlouhé, koruna je 25–33 mm dlouhá a 8–10 mm široká, růžová, červená až purpurová, vně žláznatá, uvnitř lysá, dvoupyská, horní pysk je 2,4–5 mm dlouhý, mělce 2laločný, dolní pysk je 5–9 mm dlouhý, 3laločný; fertilní tyčinky jsou 4, prašníky jsou chlupaté. Plodem je tobolka, 10–17 mm dlouhá, semena jsou křídlatá.
Poznámka: Rod Nothochelone je monotypický.
Nothochelone nemorosa
Nothochelone nemorosa
Nothochelone nemorosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí Multnomah Falls).