Syn.: Fagus alpina Poepp. et Endl., Fagus nervosa Phil., Fagus procera Poepp. et Endl., nom. illeg., Nothofagus nervosa (Phil.) Krasser, Nothofagus procera Oerst.
Čeleď: Nothofagaceae Kuprian. – pabukovité

Nothofagus alpina

Rozšíření: Pochází z jihozápadu Jižní Ameriky, roste pouze ve střední části Chile na návětrných západních svazích And v regionech Maule, Bío Bío, Araucanía a Los Lagos. Na argentinské straně roste snad velmi omezeně v provincii Neuquén.

Ekologie: Místy dominantní strom valdivianského lesa v území s oceanickým, humidním klimatem, roste zejména na návětrných svazích s jižní expozicí. Lokality leží v nadmořské výšce 100–900 m, velmi často roste spolu s pabuky Nothofagus dombeyi a Nothofagus obliqua, dále s Eucryphia andina a jehličnanem Podocarpus saligna.

Nothofagus alpina

Popis: Opadavý jednodomý strom, dorůstá výšky 25–40(–50) m, kmen může mít až 2 m v průměru; borka je šedá; letorosty jsou hnědé, jemně pýřité. Listy jsou střídavé; řapík je 3–12 mm dlouhý; čepel je kopinatá, 4–12 cm dlouhá a 2,5–5 cm široká, matná, krátce chlupatá a žláznatá, obvykle s 14–15 páry postranních žilek, na bázi symetrická, uťatá, na okraji zvlněná a pravidelně pilovitá, na vrcholu špičatá. Samčí květy tvoří svazečky po 3, nesou zvonkovité okvětí a větší počet tyčinek. Samičí květy jsou sdruženy po trojicích, obklopené 4laločnou číškou až 1 cm dlouhou, okvětí je 4–6laločné, 5–9 mm dlouhé, semeník je spodní. Plody jsou trojice trojbokých žlutavých oříšků asi 6 mm dlouhých.

Využití: Dřevo je velmi kvalitní, používá se jako stavební materiál i k výrobě nábytku; druh je z tohoto důvodu pod značným ekonomickým tlakem.

Poznámka: V Chile se vyskytuje 11 druhů pabuků, z nich 3 jsou stálezelené, ostatní opadavé. Mezi opadavými druhy se tento vyznačuje relativně velkými listy s pravidelně pilovitým okrajem s drobnými zoubky, postranní žilky charakteristicky nevstupují do zoubků, ale jsou zakončeny v zářezech mezi nimi; rovněž tak počet žilek je neobvykle vysoký a anastomózy mezi nimi jsou na líci zcela nezřetelné.

Nothofagus alpina
Nothofagus alpina
Nothofagus alpina
Nothofagus alpina
Nothofagus alpina
Nothofagus alpina

Fotografoval Mário Duchoň, dne 7. 2. 2019 ( (Chile, Parque nacional Conguillío).