Syn.: Fagus obliqua var. macrocarpa A. DC., Nothofagus obliqua var. macrocarpa (A. DC.) Reiche
Čeleď: Nothofagaceae Kuprian. – pabukovité

Nothofagus macrocarpa

Rozšíření: Roste na jihozápadě Jižní Ameriky; malý areál se rozkládá ve střední části Chile, v regionech Valparaíso, Santiago, O’Higgins a Maule.

Ekologie: Dominanta lesní vegetace na svazích s dobře propustnými, nevápennými půdami v území s mírnými zimami a pravidelně rozloženými srážkami nebo se suchou periodou trvající nanejvýš 5 měsíců. Snáší pokles teplot až k -15 °C. Roste často spolu s druhy Cryptocarya alba, Lomatia hirsuta a Maytenus boaria. Lokality leží v nadmořské výšce 500–2200 m.

Nothofagus macrocarpa

Nothofagus macrocarpa

Popis: Opadavý jednodomý strom, dorůstá výšky 10–25 m, kmen může mít až 60 cm v průměru; borka je v mládí šedá a hladká, později rozbrázděná; letorosty jsou pýřité. Listy jsou střídavé; řapík je 4–8 mm dlouhý; čepel je kopinatá nebo řidčeji vejčitá, 4–9 cm dlouhá, zelená (na podzim často nabývá výrazně červeného zbarvení), matná, nevýrazně tečkovitě žláznatá, obvykle s 8–9 páry postranních žilek, na bázi poněkud asymetrická, uťatá až mělce srdčitá, na okraji často zvlněná a nepravidelně pilovitá, na vrcholu tupě špičatá. Samčí květy vyrůstají po 1–5, mají laločnaté okvětí s 8–12 cípy, nesou 7–45 tyčinek. Samičí květy tvoří 3květé vidlany obklopené 4laločnou číškou s úzkými cípy, vnější květy jsou 3četné, centrální je obvykle stavěný podle čísla 2, okvětní lístky jsou redukované, semeník je spodní. Plody jsou trojice oříšků asi 1 cm dlouhých.

Využití: Dřevo tohoto stromu je velmi kvalitní, trvanlivé, těžké, tvrdé, ale dobře opracovatelné. Používá se zejména v nábytkářství.

Nothofagus macrocarpa
Nothofagus macrocarpa
Nothofagus macrocarpa
Nothofagus macrocarpa
Nothofagus macrocarpa
Nothofagus macrocarpa

Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 2. 2019 (Chile, Parque Nacional Radal Siete Tazas).