Syn.: Fagus menziesii Hook. f., Lophozonia menziesii (Hook. f.) Heenan et Smissen
Čeleď: Nothofagaceae Kuprian. – pabukovité
Nothofagus menziesii
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, roste na obou hlavních ostrovech.
Ekologie: Charakteristický druh novozélandských lesů, roste společně například s druhy Nothofagus fusca nebo Nothofagus cliffortioides, v pásmu od pobřežních nížin až do subalpínských poloh v nadmořské výšce okolo 1200 m.
Nothofagus menziesii
Popis: Stálezelený keř až strom dorůstající výšky (0,5–)20–25(–30) m a dosahující průměru kmene 0,6–1,5(–2,6) m. Borka je u mladých jedinců šedivá, hladká, s horizontálními lenticelami, u starších stromů je šedá až narůžověle hnědá, odlupčivá. Letorosty jsou v průřezu okrouhlé, červenohnědé, se žlutohnědým oděním. Palisty jsou podlouhlé až čárkovité, 3–4(–6) mm dlouhé; listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, široce vejčité až skoro okrouhlé, (4,8–)9–12(–30) mm dlouhé a 5,5–14(–25) mm široké, kožovité, na bázi klínovité až uťaté, někdy až se 4 domatii, po okraji 2krát vroubkované, na vrcholu většinou tupé, na líci leskle zelené, na rubu světlejší, na žilkách jemně chlupaté. Samčí květy jsou stopkaté, jejich okvětí je zvonkovité, až 2,5 mm dlouhé, lysé, zelené, se 4–6 cípy, tyčinek je 22–36, jejich nitky jsou až 2,5 mm dlouhé, lysé, prašníky jsou až 1,7 mm dlouhé, růžové, červené nebo žluté; samičí květenství je krátce stopkaté, se 2–3 přisedlými květy, které jsou 2–3četné. Plodem je oříšek (3–)4–5(–6) mm dlouhý, chlupatý, červenohnědý až hnědý, číška je 3,8–8 mm dlouhá, chlupatá.
Poznámka: V rámci rodu Nothofagus je tento druh řazen k podrodu Lophozonia, kam bývá započítáváno asi sedm recentních druhů. Ty se vyskytují v Austrálii, Chile a Argentině, zde představovaný druh je potom jediným zástupcem tohoto podrodu na Novém Zélandu.
Nothofagus menziesii
Nothofagus menziesii
Nothofagus menziesii
Fotografoval Mário Duchoň, dne 25. 12. 2016 (Nový Zéland, South Island, Mount Aspiring National Park).