Syn.: Acrostichum subcordatum Cav., Cheilantes marantae subsp. subcordata (Cav.) Benl et Poelt, Cincinalis subcordata (Cav.) Desv.
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité
Notholaena marantae subsp. subcordata
Rozšíření: Endemický poddruh ostrovů Makaronésie – Madeira, Kanárské a Kapverdské ostrovy. U nás velmi vzácně (jediná lokalita) roste blízce příbuzný nominátní poddruh.
Ekologie: Roste na skalách a ve skalních štěrbinách, především v pobřežním pásmu, avšak vystupuje až do pásma lesů, od 50 do 300 m n. m.
Popis: Kapradina, 10–30 cm vysoká, řapík tmavě hnědý, čepel tuhá, kožovitá, v obrysu kopinatá, 2krát zpeřená, lístky tupé s podvinutými okraji, na svrchní straně zelené, na spodní šupinaté, už koncem června většina listů zasychá. Doba zralosti výtrusů březen až květen.
Poznámka: Tento poddruh je blízce spřízněn s nominátním poddruhem podmrvky hadcové, který se mimo jiné vyskytuje i na skalách hadcové stepi u moravského Mohelna.
Notholaena marantae subsp. subcordataNotholaena marantae subsp. subcordata
Notholaena marantae subsp. subcordata
Fotografováno ve dnech 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal a Levada dos Piornais) a 29. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Los Organos).