Syn.: Lithocarpus densiflorus (Hook. et Arn.) Rehder, Pasania densiflora (Hook. et Arn.) Oerst., Quercus densiflora Hook. et Arn., Synaedrys densiflora (Hook. et Arn.) Koidz.
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Notholithocarpus densiflorus
Rozšíření: Druh západního pobřeží USA. Jeho výskyt je soustředěn především do americké Kalifornie, kde se vyskytuje jak v pobřežním pásu, tak v horách na východě tohoto státu, zasahuje však i do jihozápadního Oregonu. V areálu se rozlišují dvě variety, nominátní varieta je stromovitá, N. d. var. echinoides má spíše habitus keře.
Ekologie: Roste ve smíšených stálezelených lesích, společně například se sekvojí stálezelenou (Sequioa sempervirens) a douglaskou tisolistou (Pseudotsuga menziesii), rovněž v lesních lemech a na suchých svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m.
Notholithocarpus densiflorus
Popis: Stálezelený keř nebo strom dosahující výšky okolo 20(–45) m, s borkou šedou nebo hnědou a letorosty hustě nažloutle plstnatými. Listy jsou řapíkaté, v obrysu eliptické, 6–12 cm dlouhé, kožovité, na okraji často podvinuté, celokrajné nebo pravidelně pilovité až zubaté, na rubu hustě vlnaté, později olysalé. Květenství jsou samčí a androgynní, axilární, samčí květy vyrůstají v klasech, samičí jsou jednotlivé. Plodem je oříšek s tvrdým oplodím a číškou, který dozrává ve druhém roce, šupiny číšky jsou šídlovité, odstálé či zahnuté, oříšek je žlutohnědý, kulovitý až vejcovitý, 15–35 mm dlouhý, plstnatý nebo olysalý.
Využití: Původní Američané používali borku této dřeviny k přípravě pleťové a ústní vody.
Poznámka: Rod Notholithocarpus je monotypický. Byť se plody této dřeviny dosti podobají dubu (Quercus), jiné znaky ji kladou spíše do přízně příslušníků rodů Castanea a Chrysolepis.
Notholithocarpus densiflorus
Notholithocarpus densiflorus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Redwood National and State Parks).