Syn.: Allium bivalve var. gaudichaudianum (Kunth) Kuntze, Nothoscordum beauverdianum Herter, Nothoscordum grossibulbum Beauverd
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité

Nothoscordum gaudichaudianum

Rozšíření: Druh Jižní Ameriky, vyskytuje se v Uruguayi a v severovýchodní Argentině (provincie Entre Ríos a Corrientes), bývá uváděn i z jihobrazilského státu Rio Grande do Sul.

Ekologie: Roste v nízké pobřežní vegetaci, často na skalních výchozech, a to především v povodí řeky Uruguay. Kvete v jihoamerických podzimních měsících.

Nothoscordum gaudichaudianum

Popis: Geofyt, v době květu jen 5–20 cm vysoký, s cibulkou kulovitou, dosahující průměru 9–15 mm, páchnoucí po česneku. Listy jsou vzpřímené, 40–180 mm dlouhé a jen 1–2 mm široké, tupé. Květenství vyrůstá na vrcholu přímého stvolu, je 2–5květé; listeny jsou vejčité, blanité; květní stopky jsou 9–30(–40) mm dlouhé, okvětních lístků je 6, jsou eliptické, (6–)8–10 mm dlouhé, bílé, na vrcholu špičaté; tyčinek je 6, jejich nitky jsou volné, 4,5–6 mm dlouhé, prašníky jsou asi 2 mm dlouhé, žluté, čnělka je 3–4,5 mm dlouhá. Plodem je tobolka o průměru 4–5 mm.

Záměny: V oblasti toku řeky Río de la Plata, odkud pocházejí naše fotografie, roste 11 druhů tohoto rodu. Čtyři z nich jsou žlutokvěté, sedm je bělokvětých. U bělokvětých je nutné se zaměřit na báze tyčinek, tři z nich totiž mají nitky u báze srostlé (např. Nothoscordum gracile), tři mají nitky volné. Tento představovaný druh s nitkami volnými je ze všech dalších podobných druhů zcela nejdrobnější, další dva (Nothoscordum bonariense a N. bivalve) dorůstají až do výšky okolo 40 cm. Sedmý bělokvětý druh je jen jednokvětý (N. vittatum).

Poznámka: Rod Nothoscordum v současnosti zahrnuje 89 akceptovaných druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z Nového světa, sekundárně se některé z nich rozšířily i na východní polokouli (častý je také hybridní druh Nothoscordum ×borbonicum). Charles Gaudichaud-Beaupré (1789–1854), na nějž odkazuje druhové jméno, byl francouzský botanik, který sebral typovou položku tohoto druhu u uruguayského Montevidea.

Nothoscordum gaudichaudianum
Nothoscordum gaudichaudianum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).