Syn.: Allium gracile Aiton, Maligia gracilis (Aiton) Raf., Milla macrostemon var. gracilis (Aiton) Baker, Nothoscordum bivalve Standl.
Čeleď: Alliaceae C. Agardh – česnekovité; Amaryllidaceae Jaume St. Hil. – amarylkovité
Nothoscordum gracile
Rozšíření: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky – od jihu Mexika až po střední Chile, severní a střední Argentinu, Uruguay a jižní Brazílii (na sever po Paraná). Jako zplanělý byl pozorován ve Spojených státech v Kalifornii, při ústí Mississippi a na Floridě, a také v Austrálii, lokálně v jižní Evropě, na Kanárských a Azorských ostrovech i na Madeiře. Snadno se šíří ze zahradních výsadeb.
Ekologie: Roste na vlhčích místech podél komunikací, na úhorech a rumištích.
Nothoscordum gracile
Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina, připomíná česnek, ale bez typické česnekové vůně; cibule má asi 1,5 cm v průměru, je krytá hnědými blanitými šupinami. Listy jsou jen přízemní, čárkovité, dužnaté, 20–40 cm dlouhé a 4–10 mm široké, z jedné cibule jich vyrůstá 2–9. Stvol je oblý, 30–60 cm dlouhý, na vrcholu nese okolík trojčetných vonných květů, před rozkvětem ukrytých v toulci tvořeném 2 na bázi srostlými listeny dlouhými 1,2–2 cm; květní stopky jsou nestejné, 2–4 cm dlouhé; okvětí je nálevkovité, cípy jsou 1–1,5 cm dlouhé, bílé, s růžovou střední žilkou; tyčinek je 6; semeník je svrchní, trojpouzdrý. Plodem je pouzdrosečná obvejčitá tobolka, asi 6,5 mm dlouhá.
Nothoscordum gracileNothoscordum gracile
Nothoscordum gracile
Fotografoval Jindřich Houska, dne 6. 5. 2006 (Madeira, Funchal, Levada dos Piornais).