Syn.: Chilianthus triphyllus E. Mey., Lachnopylis floribunda (Benth.) C. A. Sm., Lachnopylis polyantha (Gilg) C. A. Sm., Nuxia holstii (Gilbert) Gilg, Nuxia polyantha Gilg, Nuxia usambarensis Gilg ex Engl., Nuxia volkensii Gilg
Čeleď: Buddlejaceae K. Wilhelm – komulovité; Loganiaceae R. Br. ex Martius – kulčibovité; Stilbaceae Kunth
Nuxia floribunda
Rozšíření: Poměrně velký areál se táhne od nejjižnější části Jihoafrické republiky podél východního pobřeží kontinentu přes Svazijsko, Mozambik, Zimbabwe, Zambii, Malawi, Tanzánii až do Keni, Ugandy, Burundi a Rwandy, zasahuje i do nejvýchodnější části Konga. Na lokalitě, kde byly pořízeny snímky, druh dosahuje absolutní jižní areálové hranice.
Ekologie: Roste v subtropických a tropických stálezelených lesích, často na lesních okrajích; vyžaduje dostatek vody a nesnáší mráz.
Nuxia floribunda
Popis: Menší až středně velký strom dorůstající výšky 3–10(–25) m; borka je světle šedá až hnědošedá, jemně rýhovaná; letorosty jsou hranaté, zpočátku načervenalé, s výraznými jizvami po listech. Listy vyrůstají vstřícně nebo v trojčetných přeslenech, mají 1,5–4,5 cm dlouhý řapík, čepel je kopinatá, 5–15 cm dlouhá a 1–5,5 cm široká, lysá, světle zelená, na bázi klínovitá, celokrajná nebo někdy nevýrazně zubatá, často zvlněná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství jsou bohaté, 25–30 cm dlouhé vrcholičnaté laty vyrůstající na konci větví nebo v úžlabí nejvyšších listů, květy jsou oboupohlavné, 4četné, vonné; kalich je srostlý, zvonkovitý, 2–5 mm dlouhý, krémově bílý, cípy jsou přímé; koruna je rovněž bílá, má krátkou trubku a nazpět obrácené čárkovité cípy vyčnívající mezi cípy kalicha; 4 tyčinky s dlouhými nitkami přirůstají zevnitř ke koruně; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, semeník je svrchní, dvoupouzdrý, čnělka je velmi dlouhá. Plody jsou vejcovité, světle hnědé tobolky asi 4 mm dlouhé, trčící asi z poloviny z vytrvalého kalicha, otevírají se 4 štěrbinami.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je druh klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu Nuxia se řadí kolem 15 druhů rostoucích v tropické Africe, ale i na Madagaskaru a na Maskarénách. Rod měl dlouhou dobu neujasněné postavení a byl badateli přesunován do různých čeledí. V poslední době se na základě výsledků molekulárně biologického výzkumu ujednotilo zařazení do čeledi Stilbaceae, která byla dlouhou dobu tradována, že je endemitem květenné říše Capensis.
Nuxia floribundaNuxia floribunda
Nuxia floribunda
Nuxia floribunda
Fotografováno dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Knysna, Diepvalle).