Syn.: Bruschia macrocarpa Bertol., Nyctanthes dentata Blume, Nyctanthes tristis Salisb., Parilium arbor-tristis (L.) Gaertn., Scabrita scabra L., Scabrita triflora L.
Česká jména: nočnice obecná (Presl 1846)
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité

Nyctanthes arbor-tristis

Rozšíření: Pochází z Indie, kde roste především v pahorkatinách na úpatí Himálaje, ale také na řadě míst ve vnitrozemí poloostrova; přesahuje i do severovýchodního Pákistánu a do Nepálu. Původní výskyt v Thajsku je sporný, ale i v Indii patří mezi oblíbené, často sázené stromy a přesněji stanovit primární areál dnes už asi nelze.

Ekologie: Součást opadavých a poloopadavých tropických lesů, často na jejich okrajích, preferuje polozastíněná stanoviště s neutrálními, hlinitými půdami. Lokality vystupují až do nadmořské výšky 1500 m. Rozkvétá přes noc vonnými květy.

Nyctanthes arbor-tristis

Popis: Menší poloopadavý stromek, dorůstá výšky až 10 m; borka je šedá až zelenošedá; větvičky jsou hranaté. Listy jsou vstřícné; řapík je až 1 cm dlouhý; čepel je vejčitá, 6–12 cm dlouhá a 2–6,5 cm široká, na líci i rubu s hustými tuhými bělavými chlupy, na bázi uťatá až mělce srdčitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství jsou vidlany s centrálním květem, stažené do kompaktního strboulovitého květenství, ve strboulu je 3–7 květů; kalich je vejcovitě trubkovitý, s nezřetelnými cípy; koruna je řepicovitá, s oranžovou trubkou asi 1 cm dlouhou a 5–8 ploše rozloženými, bílými, 5–7 mm dlouhými cípy; tyčinky jsou 2; semeník je dvoupouzdrý, čnělka je dvouklaná. Plodem je smáčknutá, v obrysu okrouhlá tobolka až 2 cm dlouhá.

Využití: Druh nachází uplatnění v tradiční ájurvédské medicíně a v homeopatii jako prostředek proti horečkám, při arthritidě a pro zlepšení imunity; obsahuje glykosidy, flavonoidy a další látky. Odedávna se pěstuje pro okrasu i kvůli léčivým vlastnostem.

Poznámka: Do rodu se řadí jen dva druhy; kromě tohoto je to Nyctanthes aculeata, který roste na Sumatře a Jávě.

Nyctanthes arbor-tristisNyctanthes arbor-tristis
Nyctanthes arbor-tristis
Nyctanthes arbor-tristis
Nyctanthes arbor-tristis
Nyctanthes arbor-tristis
Nyctanthes arbor-tristis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. a 19. 1. 2019 (Indie, Telangána, Hajdarabád, Kasu Brahmananda Reddy National Park).