Syn.: Mundia spinosa (L.) DC., Muraltia spinosa (L.) F. Forest et J. C. Manning, Polygala spinosa L.
Čeleď: Polygalaceae R. Br. – vítodovité
Nylandtia spinosa
Rozšíření: Areál se táhne jihoafrickými provinciemi Northern, Western a Eastern Cape.
Ekologie: Roste na písčitých nebo mělkých kamenitých půdách, často na dunách podél pobřeží. Lokality se nacházejí převážně v územích se zimními srážkami, od hladiny moře až do vyšších horských poloh.
Nylandtia spinosa
Popis: Nízký, většinou rozkladitý, bohatě větvený keřík dorůstající výšky 1 m; větvičky jsou krátké, zakončené kolci. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, eliptické až vejčité, 3–7 mm dlouhé a 2–3 mm široké. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listům jsou téměř přisedlé, jsou až 5 mm dlouhé, souměrné, růžovofialové, řidčeji bílé; kališních lísků je 5, volných, 3 vnější jsou vejčité, 1–2 mm dlouhé, 2 vnitřní jsou zveličené, eliptické a tvoří korunovitě zbarvená křídla; korunní lístky jsou 3, dolní korunní lístek je kýlovitý a na konci třásnitý, 2 postranní jsou úzké, přibližně stejně dlouhé jako dolní; tyčinek je 7; semeník je svrchní, srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je lesklá, žlutá, za plné zralosti svítivě červená bobule o průměru asi 8 mm; obsahuje 1–2 semena.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Využití: Bobule jsou šťavnaté a jedlé, patří k oblíbené potravě želv a pštrosů; na lidi mají lehce opojný účinek. Odvar z mladých větviček a kořenů využívali původní obyvatelé jako medicínského prostředku, mimo jiné i proti malárii; obsahuje především saponiny a snad i glykosidy.
Poznámka: Šířeji pojatý rod Muraltia náleží k velmi početným skupinám africké květeny. Dnes je rozlišováno asi 120 druhů, rozšířených v subsaharské Africe; s největší diverztou se setkáme na samotném jihu kontinentu v květenné říši Capensis, kde jich roste asi 110. Povětšinou mají vzhled erikoidních keříků s úzkými listy; malá skupina druhů s bobulemi (ostatní mají plody tobolky) bývá některými badateli vyčleňována do samostatného rodu Nylandtia.
Nylandtia spinosa
Nylandtia spinosa
Nylandtia spinosa
Nylandtia spinosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park).