Syn.: Cocos nypa Lour., Nipa arborescens Wurmb ex H. Wendl., Nipa fruticans Thunb., Nipa fruticans (Wurmb) Thunb., Nipa litoralis Blanco
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Nypa fruticans
Rozšíření: Těžiště areálu leží v jihovýchodní Asii, roste od Srí Lanky přes Indii, Bangladéš, Thajsko a Vietnam do Malajsie. Dále zasahuje na Filipíny, nejdále na sever na Okinawu, dále do Indonésie, na Novou Guineu, sever Austrálie a na některé ostrovy v západní části Oceánie. Zplaněle roste na pobřeží západní Afriky. Jediný druh velmi starobylého rodu, jeho pyl byl zachycen již v eocenních sedimentech z doby před 70 miliony lety; v té době rostl i na pobřeží dnešní Evropy.
Ekologie: Tvoří velké kolonie na bahnitých mořských pobřežích, často v místech ovlivňovaných přílivem a odlivem. Porosty zpravidla navazují na vegetaci typických mangrove.
Nypa fruticans
Popis: Velmi neobvyklá palma, tvoří až 60 cm silný kmen, který roste horizontálně pod povrchem bahna, takže není za normálních okolností viditelný. Viditelné jsou velké listy, které z něj vyrůstají a mohou dosahovat délky až 9 m, jsou ploše zpeřené, na každé straně mají 50–100 pichlavých úkrojků. Květy se tvoří ve zkráceném, nanejvýš 2 m dlouhém latovitém květenství: samčí jsou soustředěny v postranních žlutých nebo červených jehnědách, samičí jsou terminální, soustředěné do velkého kulovitého útvaru, který může dosáhnout až 25 cm v průměru. Plody jsou dřevnatějící, až 10 cm dlouhé hnědé oříšky, které před plným dozráním vytvářejí palcátovité plodenství poněkud připomínající plodenství pandánu.
Využití: Pevná listová vřetena jsou využívána jako stavební materiál. Pletiva obsahují velké množství rozpuštěných cukrů: v některých oblastech se nařezávají rašící květenství a získává se z ní šťáva, z níž se vyrábí palmové víno, nebo se destiluje na pálenku (arak). Mladé výhonky a nezralé plody jsou jedlé.
Nypa fruticans
Nypa fruticans
Nypa fruticans
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 19. 9. 2005 (Srí Lanka, Waikkal).