OBETIA FICIFOLIA Gaudich.

Syn.: Urtica ficifolia Poir.
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité

Obetia ficifolia

Rozšíření: Je znám jen z ostrovů Réunion a Rodriguez v Indickém oceánu. Do rodu Obetia náleží ještě asi 4–5 dalších druhů na Madagaskaru, Komorách, Aldabře i na africkém kontinentu.

Ekologie: Součást vegetace na sušších závětrných částech ostrovů, roste v nižších nadmořských výškách v křovinách na zarůstajících lávových proudech a na útesech nad mořem.

Popis: Jednodomý keř nebo stromek vysoký 3–5 m; kmínek je často od báze kandelábrovitě větvený, nepravidelně až lahvicovitě ztloustlý (má charakter pachykaulomu), o průměru 30–40 cm. Listy jsou střídavé, řapíkaté, v obrysu široce vejčité, až 28 cm dlouhé, většinou trojlaločné, na bázi srdčité, na okraji vroubkované; řapík je až 20 cm dlouhý, občas se žahavými chlupy; palisty jsou dosti velké, volné, kopinaté, opadavé. Květenství jsou bohaté úžlabní laty tvořené souborem jednopohlavných květů, samičí bývají delší a více větvené než samčí; květy jsou velmi drobné, uspořádané do klubíček; v samčích květech je 5 plstnatých okvětních lístků, 5 tyčinek a kulovité pistillodium; samičí květy mají vytrvalé 4četné nestejné okvětí, staminodia chybí. Plody jsou nažky asi 1 mm dlouhé.

Ohrožení a ochrana: V současné době je v přírodě známo na Réunionu asi 150 a na Rodriguezu asi 100 rostlin. Je to dáno přeměnou většiny někdejších stanovišť na zemědělskou půdu. Současné ohrožení je důvodem, že na Réunionu je klasifikován jako ohrožený (EN) a úředně jej chrání místní vyhláška. Rostliny se ale snadno pěstují a díky bizarnímu vzhledu patří k oblíbeným okrasným druhům.

Poznámka: Na Réunionu je Obetia ficifolia jediným hostitelem velmi vzácného, podle kategorizace IUCN kriticky ohroženého velkého babočkovitého motýla Salamis augustina.

Obetia ficifoliaObetia ficifolia
Obetia ficifolia
Obetia ficifolia
Obetia ficifolia
Obetia ficifolia
Obetia ficifolia

Fotografovala Alena Vydrová, dne 19. 9. 2009 (Réunion, St-Leu, Les Colimaçons, v kultuře).