Syn.: Becium obovatum var. glabrior (Benth.) Cufod., Ocimum album Roxb., Ocimum brachiatum Blume, Ocimum canum Sims, Ocimum dichotomum Hochst. ex Benth., Ocimum dinteri Briq., Ocimum fluminense Vell., Ocimum fruticulosum Burch., Ocimum hispidulum Schumach. et Thonn., Ocimum incanescens Mart., Ocimum serpyllifolium var. glabrior Benth., Ocimum stamineum Sims, Ocimum thymoides Baker
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Ocimum americanum
Rozšíření: Navzdory jménu pravděpodobně pochází z tropické (subsaharské) Afriky; původ v jižní Asii je sporný. Druhotně se vyskytuje také v Austrálii, na Vánočním ostrově i v tropické Americe.
Ekologie: Nejčastěji roste podél komunikací, vodních toků a na úhorech, zejména na slunných, před větrem chráněných místech.
Ocimum americanum
Popis: Většinou jednoletá bylina s přímou, bohatě větvenou, nazpět pýřitou lodyhou 20–30(–60) cm vysokou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté; čepel je vejčitá, 1–1,7(–2,5) cm dlouhá a 0,5–1 cm široká, s 4–5 páry žilek, krátce pýřitá a žláznatá, na bázi klínovitá, drobně pilovitá až skoro celokrajná, na vrcholu špičatá; řapík je 0,5–1,2 cm dlouhý. Květy jsou uspořádány po 6 v oddělených lichopřeslenech; listeny jsou podlouhlé, asi 4 mm dlouhé; květní stopky jsou asi 1,5 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, asi 2 mm, za plodu až 4 mm dlouhý, u báze pýřitý, prostřední cíp horního pysku je okrouhlý, postranní jsou kratší, trojúhelníkovité, zuby dolního pysku kalicha jsou vejčitě kopinaté, osinaté, delší než horní; koruna je přímá, 4–5 mm dlouhá, bílá, korunní trubka je o málo delší než kalich, dolní pysk je konkávní, celokrajný; tyčinky jsou 4, volné, asi 2krát delší než koruna; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou černé, vejcovité, asi 1,5 mm dlouhé, jemně tečkované tvrdky.
Využití: Mladé listy se konzumují syrové nebo dušené jako zelenina, lze jimi kořenit saláty, omáčky nebo polévky. V lidové medicíně se používají na léčení kožních problémů. Silice se používá na parfémování mýdel a dalších kosmetických přípravků.
Ocimum americanum
Ocimum americanumOcimum americanum
Ocimum americanum
Ocimum americanum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 5. 2016 (Nepál, Káthmándú, Pašupatináth).