Syn.: Justicia tubaeformis Bertol., Odontonema amicorum V. M. Baum, Odontonema flagellum (Oerst.) Kuntze, Odontonema longifolium (Oerst.) Kuntze, Odontonema pantasmense (Oerst.) Kuntze, Odontonema strictum (Nees) Kuntze, Thyrsacanthus flagellum Oerst., Thyrsacanthus longifolius Oerst., Thyrsacanthus pantasmensis Oerst., Thyrsacanthus strictus Nees, Thyrsacanthus tubaeformis (Bertol.) Nees
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Odontonema tubaeforme
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, a to od jižního Mexika až do Panamy. Jako okrasná rostlina se pěstuje i na dalších kontinentech, místy zplaňuje, v Oceánii a v Austrálii má invazní charakter.
Ekologie: Roste v podrostu nebo na okrajích vlhkých tropických lesů. Vyžaduje živinami bohaté, stále vlhké půdy, snáší i polostín. V domovině vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m. Na stanovištích se šíří podzemními výběžky.
Odontonema tubaeforme
Popis: Polokeř nebo keř 1,5–2 m vysoký; mladé větévky jsou chlupaté. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo řapíkaté; řapík může být až 3 cm dlouhý; čepel je eliptická až vejčitá, 9–25 cm dlouhá a 3,5–10 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná nebo mělce vroubkovaná, na vrcholu ostře zašpičatělá, na líci lesklá. Květenství je koncové, až 20 cm dlouhé, jeho vřeteno je krátce pýřité, v dílčích přisedlých vidlanech bývá až 10 květů; listeny jsou šídlovité, 3–10 mm dlouhé; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou stejné, šídlovité, 2–4 mm dlouhé, červené; koruna je nálevkovitá, nevýrazně dvoupyská, 2,5–3 cm dlouhá, červená nebo růžová, horní pysk je dvouzubý, dolní trojzubý; tyčinky jsou 2; gyneceum srůstá z 2 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou kyjovité, 2–3 cm dlouhé tobolky.
Využití: Často se pěstuje jako okrasná rostlina, snadno zakořeňuje z řízků.
Poznámka: Tento neotropický rod zahrnuje zhruba 29 druhů.
Odontonema tubaeforme
Odontonema tubaeforme
Odontonema tubaeforme
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. 2. 2009 (Kostarika, La Fortuna) a 6. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Mare aux Cochons).