Syn.: Athanasia squarrosa L., Relhania latifolia Compton, Relhania squarrosa (L.) L’Hér., Santolina squarrosa L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Oedera squarrosa
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje v provinciích Northern, Western a Eastern Cape od horské skupiny Bokkeveld Mts. až do okolí města Port Elizabeth.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté svahy nebo plošiny na mělkých, skeletovitých, pískovcových nebo jílovitých podkladech v nadmořské výšce 500–1600 m.
Oedera squarrosa
Popis: Bohatě větvený prutnatý keřík nebo keř erikoidního charakteru, vysoký 0,2–1,6 m; větvičky jsou v horní části hustě listnaté. Listy jsou vstřícné, alespoň v mládí čtyřřadě uspořádané, obvejčité, zakřivené, lysé, tečkované, celokrajné, na vrcholu hrotité. Úbory skládají chocholík, jsou krátce stopkaté; zákrov je široce zvonkovitý, 3–4řadý, zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, brvité, lůžko úboru je plevkaté; jazykovité květy jsou samičí, s krátkou trubkou, žluté, květy terče jsou oboupohlavné, rovněž žluté, úzce zvonkovité, s 5 cípy. Nažky jsou úzce válcovité, lysé; chmýr tvoří věneček šupin.
Poznámka: Rod Oedera zahrnuje asi 18 druhů jihoafrických keříků nebo keřů, převážně se vyskytují v území se zimními dešti. V Kapské provincii jich roste asi 12.
Oedera squarrosa
Oedera squarrosa
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Swartberg Pass).