Syn.: Oenanthe biebersteinii Simon, nom. illeg., Oenanthe brevisecta (Simon) A. W. Hill, Oenanthe divaricata (Simon) A. W. Hill, Oenanthe grandisecta (Simon) A. W. Hill, Oenanthe longifoliolata Schischk., Oenanthe media Griseb., Oenanthe montana (Simon) A. W. Hill, nom. illeg., Oenanthe peucedanifolia var. silaifolia (M. Bieb.) Rouy, Phellandrium lobelii Bubani
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Oenanthe silaifolia
Rozšíření: Submediteránní druh, v Evropě roste od Portugalska po Balkán, na sever zasahuje do Anglie, Německa (tam zřejmě vyhynul), do ČR, na Slovensko a na Ukrajinu. Dále se vyskytuje na pobřeží severní Afriky od Maroka po Tunisko, v Asii od Turecka po Kavkaz a severní Írán, na jih po Izrael.
V ČR byl v roce 1925 nalezen v Mandátském údolí u Radějova v Bílých Karpatech, avšak od té doby se nález nepodařilo ověřit. Na Slovensku se dosud vzácně vyskytuje na Záhorské, Podunajské a Východoslovenské nížině.
Ekologie: Provází vlhké louky nebo řídké prosvětlené lužní lesy a jejich okraje, také břehy jezer, na těžkých, živinami bohatých půdách. Snáší i slabé zasolení.
Oenanthe silaifolia
Popis: Vytrvalá sivozelená bylina, dorůstá výšky 20–100 cm; některé kořeny jsou hlízovitě ztloustlé, obvejcovité, 2–3 cm dlouhé; lodyha je přímá, dutá, rýhovaná, větvená. Listy jsou v obrysu vejčité, 2–3krát zpeřené, přízemní až 30 cm dlouhé a 10 cm široké, úkrojky posledního řádu jsou úzce kopinaté až čárkovité, 0,5–5 cm dlouhé a 0,5–3 mm široké; řapík je plný. Květenství je terminální složený okolík s 4–10 paprsky; obal chybí nebo je přítomen jen jediný listen; obalíček tvoří 3–5 listenů; kulovitý okolíček tvoří 30–50 krátce stopkatých květů, z nichž střední jsou oboupohlavné a vnější obvykle samčí; kalich je drobný, trojúhelníkovitý; korunní lístky jsou široce obvejčité, na vrcholu dvouklané, bílé nebo načervenalé; semeník je spodní, čnělky jsou přímé, 2–3,5 mm dlouhé. Plody jsou obráceně kuželovité dvounažky 3–4 mm dlouhé a 3–3,5 mm široké, s plochými žebry.
Ohrožení a ochrana: V ČR je druh klasifikován jako vyhynulý (A1), na Slovensku podle nového Červeného seznamu (2015) jako zranitelný (VU) a je zde i chráněn vyhláškou.
Oenanthe silaifolia
Oenanthe silaifolia
Oenanthe silaifolia
Oenanthe silaifolia
Fotografováno dne 16. 5. 2016 (Albánie, qark Skhodër, Velipojë).