Syn.: Oenothera californica subsp. avita W. M. Klein, Oenothera californica var. avita (W. M. Klein) S. L. Welsh et N. D. Atwood
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Oenothera avita

Rozšíření: Druh jihozápadu USA a severozápadu Mexika, vyskytuje se v oblasti od jihozápadního Utahu přes jižní Nevadu a západní Arizonu až po jižní Kalifornii a severomexické státy Baja California a Sonora. Kromě nominátního poddruhu bývá rozlišován ještě poddruh Oenothera avita subsp. eurekensis.

Ekologie: Roste na písčitých nebo kamenitých stanovištích, v pouštních křovinách nebo i v borových lesích, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 2500 m. Kvete od dubna do června.

Oenothera avita

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 10–80 cm dlouhou, větvenou, chlupatou, šedozelenou. Bazální listy vyrůstají v růžici, jsou v obrysu kopinaté, 1–6 cm dlouhé, peřenoklané až peřenodílné, vlnitě chlupaté. Květy jsou stopkaté, poupata jsou nicí, květy jsou vzpřímené, 4četné, kališní lístky jsou až 3 cm dlouhé, zelené, odstále štětinatě chlupaté, po rozkvětu nazpět zahnuté, korunní lístky jsou až 3,5 cm dlouhé, bílé, někdy narůžovělé; čnělka s laločnatou bliznou je velmi dlouhá, z květu vyniklá. Plodem je tobolka, 2–8 cm dlouhá.

Poznámka: Dosud bývá někdy tato pupalka klasifikována jen jako poddruh druhu Oenothera californica, jehož listy jsou celokrajné nebo jen chobotnatě zubaté až peřenolaločnaté, novější botanické databáze ji klasifikují jako druh samostatný.

Oenothera avita
Oenothera avita

Fotografováno dne 3. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Pioneertown).