Syn.: Aspidium pistillare Sw., Blechnum colubrinum Blanco, Oleandra angusta Copel., Oleandra archboldii Copel., Oleandra cuspidata Baker, Oleandra malasianum S. R. Ghosh, Oleandra oblanceolata Copel., Oleandra pistillaris (Sw.) C. Chr., Oleandra samoensis Gand., Oleandra subdimorpha Copel., Ophiopteris verticillata Reinw.
Čeleď: Oleandraceae Ching ex Pic. Serm.
Oleandra neriiformis
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a pacifických ostrovů, areál se táhne od Nepálu a himálajské oblasti Indie přes jihovýchodní Tibet, Barmu, jižní Thajsko, Filipíny a celou Indonésii až na Papuu-Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy, Fidži a Samou.
Ekologie: Terestrická nebo také epifytická kapradina různých typů tropických lesů, roste v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m.
Oleandra neriiformis
Popis: Kapradina s velmi dlouhým větveným oddenkem, který se skládá jak z části plazivé (ta je řídce pokrytá kořeny), tak i pevné, vystoupavé až přímé (bez kořenů), vytvářející až jakési svérázné husté křoviny; pleviny jsou trojúhelníkovité, 4–7 mm dlouhé, na okraji brvité, na vrcholu špičaté. Listy vyrůstají na vzpřímených oddencích v bohatých přeslenech, jsou úzce kopinaté, 10–43 cm dlouhé a 1,5–4,5 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, po okraji zvlněné, na vrcholu zašpičatělé, po obou stranách lysé. Výtrusné kupky vyrůstají ve dvou řadách podél střední žilky, ostěry jsou okrouhlé až ledvinovité, lysé nebo řídce chlupaté.
Poznámka: V minulosti byla popsána v tomto rodu celá řada druhů, jejichž taxonomická hodnota je v současnosti nejasná. Z původního počtu asi 40 druhů se dnes hovoří zhruba o 15 až 20 druzích, z nichž devět se vyskytuje v Asii, ostatní v Africe, Americe a Austrálii.
Oleandra neriiformis
Oleandra neriiformis
Oleandra neriiformis
Fotografoval Mário Duchoň, dne 8. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, svahy Gunung Talang).