Syn.: Hedysarum caput-galli L., Onobrychis depressa C. Presl
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Onobrychis caput-galli
Rozšíření: Areál se rozkládá od Španělska po Řecko a Bulharsko, zasahuje do severní Afriky, kde roste od Maroka po Tunisko, v Asii od Turecka po Izrael, na východ snad až do Ázerbájdžánu.
Ekologie: Součást vegetace mediteránních křovin a pastvin, většinou spíše na nevápenných podkladech (písky, štěrky, břidlice). Roste převážně podél pobřeží, ale vystupuje do nadmořské výšky asi 700 m.
Onobrychis caput-galli
Popis: Jednoletá bylina vysoká až 60 cm; z trsu vyrůstá (1–)3–5 lysých nebo roztroušeně hedvábitě chlupatých, přímých až vystoupavých lodyh. Listy jsou střídavé, přízemní řapíkaté, ostatní přisedlé, lichozpeřené, 3–5,5 cm dlouhé, s 4–9 jařmy; lístky jsou podlouhlé až úzce obkopinaté, vzácně obvejčité, 0,3–1,1(–1,3) cm dlouhé a 0,15–0,3 cm široké, na rubu řídce přitiskle chlupaté, zejména na žilkách. Květy tvoří koncové hrozny na 2,5–8 cm dlouhých stopkách; kalich má trubku 1–1,5 mm dlouhou, se zuby 3,5–5 mm dlouhými; koruna je nachově růžová, pavéza je obvejčitá, 4–5 mm dlouhá, většinou o něco kratší než člunek; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Plody jsou v obrysu téměř okrouhlé, 6,5–10 mm dlouhé, s čárkovitými, někdy háčkovitými osténky 3,5–4,5 mm dlouhými.
Onobrychis caput-galli
Onobrychis caput-galliOnobrychis caput-galli
Onobrychis caput-galli
Fotografováno dne 20. 5. 2011 (Turecko, Antalya, Side) a 16. 5. 2016 (Albánie, Baks-Rrjollë).