Syn.: Dendrobrychis cornuta (L.) Galushko, Hedysarum cornutum L., Onobrychis korschinskyi Vassilcz., orth. var., Onobrychis korshinskii Vassilcz., Onobrychis korshinskyi Vassilcz., orth. var., Onobrychis pulvillus Trautv.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Onobrychis cornuta
Rozšíření: Areál zahrnuje Kavkaz, Zakavkazí, Turecko, Sýrii, Libanon a nejdále na jih až horu Hermon v Izraeli, dále Írán, Turkmenistán, Afghánistán a západní Pákistán.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích a v balvaništích, v nadmořské výšce 1200–3100 m.
Onobrychis cornuta
Popis: Polokulovitý pichlavý polokeř až 50 cm vysoký a o průměru až 60 cm; s cikcak uspořádanými větvičkami. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 2–5 jařmy; lístky jsou čárkovité až čárkovitě kopinaté, 0,5–1 cm dlouhé a 0,2–0,5 cm široké, oboustranně stříbřitě hedvábitě chlupaté, celokrajné; palisty jsou srostlé, blanité. Květenství je krátký, 2–5květý úžlabní hrozen, kratší než příslušný list; kalich je 4,5–8 mm dlouhý, zvonkovitý, zuby tvoří asi třetinu délky; koruna je nachová, růžovofialová, bílá nebo růžová, pavéza je klínovitá, 1,2–1,5(–1,7) cm dlouhá, křídla i člunek jsou poněkud kratší. Plod je stlačeně polokruhovitá, lysá, hřebenitá nažka 9–13 mm dlouhá.
Poznámka: Velmi izolovaný druh rodu, od ostatních odlišný polokřovitým vzrůstem.
Onobrychis cornuta
Onobrychis cornuta
Onobrychis cornuta
Fotografovala Eva Rencová, dne 2. 6. 2013 (Turecko, Erzurum, průsmyk Ağzıaçık Geçidi).