Syn.: Ononis natrix subsp. angustissima (Lam.) Sirj.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Ononis angustissima
Rozšíření: Kanárské ostrovy (Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura) a severní Afrika (Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye). Jedná se o značně variabilní druh, v areálu se rozlišuje několik poddruhů. Kromě nominátního Ononis angustissima subsp. angustissima (endemit Kanárských ostrovů) jsou to ještě O. a. subsp. falcata, subsp. filifolia, subsp. longifolia (endemit Kanárských ostrovů), subsp. mauritii a subsp. polyclada. Některými autory je tento taxon hodnocen jen jako poddruh mediteránního druhu Ononis natrix.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách a na skalních teráskách, na kamenitých svazích, v sukulentovém buši, v pásmu od pobřeží až do hor.
Ononis angustissima
Popis: Nízký polokeř 15–35(–45) cm vysoký. Větvičky jsou přímé, na bázi dřevnatějící, bohatě olistěné, listy jednotlivé, ale i 3četné, lístky jsou úzce kopinaté až čárkovité, zašpičatělé, na okraji pilovité, 5–30 mm dlouhé a 1–2,5(–6) mm široké, žláznatě chlupaté, lepkavé. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou stopkaté, kališní cípy kopinaté, žláznatě chlupaté, koruny žluté, nezřídka s červenými žilkami, pavéza je lysá. Kvete od listopadu do června. Plodem je úzký lusk až 2 cm dlouhý.
Ononis angustissimaOnonis angustissima
Ononis angustissima
Ononis angustissima
Fotografováno ve dnech 14. a 16. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Caldera de Tirajana a Mogan).