Syn.: Ononis cherleri Desf., Ononis inclusa Bertol.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Ononis reclinata
Rozšíření: Roste ve Středozemí a na Blízkém východě. V evropské části areál zahrnuje Pyrenejský poloostrov, Francii, Itálii, státy bývalé Jugoslávie, Albánii, Řecko a Bulharsko, na sever zasahuje do jihozápadní Anglie a jižního Walesu. V severní Africe roste na Kanárských ostrovech, Madeiře, od Maroka po Egypt, ve východní Africe od Džibutska po Keňu. V Asii je druh znám z Turecka, Sýrie, Libanonu, Izraele, Jordánska, Iráku, Íránu, Saúdské Arábie, Kataru a Jemenu.
Ekologie: Roste na pobřežních dunách, na kamenitých svazích a na vápencových skalách. Vystupuje do nadmořské výšky 1000 m.
Ononis reclinata
Popis: Jednoletá, od báze větvená, 5–20 cm vysoká bylina; lodyhy jsou žláznatě chlupaté. Listy jsou střídavé, povětšinou trojčetné, nejdolejší a nejvyšší bývají jednoduché; lístky jsou podlouhlé, obvejčité až klínovité, 0,3–1,3 cm dlouhé a 0,2–1,2 cm široké, na okraji zoubkované; palisty jsou zčásti srostlé s řapíkem. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 0,5–1 cm dlouhé, bez ostruhy, na vrcholu sehnuté; kalich je zvonkovitý, s cípy 4–6,5 mm dlouhými; koruna je růžová až nachová, 5–10 mm dlouhá. Lusky jsou zploštěle válcovité, 6–12 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, s 4–16 semeny.
Poznámka: V rámci tohoto druhu se odlišuje O. r. subsp. mollis, která má koruny kratší než kalich; jde o kleistogamické rostliny. Roztroušeně se objevují téměř v celém areálu.
Ononis reclinata
Ononis reclinataOnonis reclinata
Ononis reclinata
Fotografovali Mário Duchoň a Vít Grulich, dne 14. 5. 2011 (Turecko, Antalya, údolí Göynük).