Syn.: Lithospermum occidentale (Mack.) Weakley, Witsell et D. Estes, Onosmodium occidentale Mack., Onosmodium molle subsp. occidentale (Mack.) Cochrane, Onosmodium molle var. occidentale (Mack.) I. M. Johnst.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Onosmodium bejariense
Rozšíření: Severoamerický druh. Areál se rozkládá v oblasti od Appalačského pohoří na východě USA a od jihovýchodu Kanady přes oblast amerických prérií až po východ Skalistých hor, nejzápadněji po Albertu a Utah. Kromě nominátní variety, která je domovem v jižních státech USA, se v areálu rozlišuje ještě varieta Onosmodium bejariense var. hispidissimum z východních oblastí areálu, kterou na západě střídá O. b. var. occidentale – ta je nejrozšířenější varietou tohoto druhu. V několika státech na jihu středozápadu USA (od Tennessee po Oklahomu) se vyskytuje ještě varieta O. b. var. subsetosum. Naše fotografie zachycují nejrozšířenější varietu O. b. var. occidentale.
Ekologie: Roste na suchých a slunných stanovištích, v prérii, křovinách i v lesních lemech, na půdách kamenitých a písčitých. Kvete od června do července.
Onosmodium bejariense
Popis: Vytrvalá bylina, 75–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, v horní části větvená, chlupatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, až 55 mm dlouhé a 14 mm široké, celokrajné, chlupaté, šedozelené. Vijany vyrůstají z paždí horních listů, květy jsou 5četné, kalich je hluboce členěný, kališní cípy jsou kopinaté, chlupaté, koruna je trubkovitá, asi 15 mm dlouhá, vně chlupatá, bělavá až nazelenalá, korunní lístky jsou vrcholy k sobě skloněné. Plodem je tvrdka.
Ohrožení a ochrana: V amerických státech Tennessee a Kentucky je tato varieta hodnocena jako ohrožená.
Poznámka: Severoamerický rod Onosmodium byl tradiční americkou botanikou vždy poměrně snadno odlišován od příbuzného rodu Lithospermum na základě morfologických kritérií. Současné molekulární fylogenetické studie jej však k rodu Lithospermum začaly přiřazovat – pak by tedy měly nést rostliny z našich fotografií jméno Lithospermum occidentale (Mack.) Weakley, Witsell et D. Estes. Avšak vzhledem k tomu, že tyto studie nejsou dosud náležitě dokončeny a toto pojetí se stále potýká s řadou nejasností (například v druhové klasifikaci), přidržujeme se raději tradičního pojetí.
Rodové jméno poukazuje na podobnost s rodem Onosma, který se vyskytuje ve Starém světě. Druhové jméno odkazuje na starý název texaského města San Antonio.
Onosmodium bejariense
Onosmodium bejarienseOnosmodium bejariense
Onosmodium bejariense
Onosmodium bejariense
Fotografováno v létě a na podzim 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Carburn Park).