OPHRYS PHRYGANAE Devillers-Tersch. et Devillers – tořič fryganový / hmyzovník

Syn.: Ophrys lutea subsp. phryganae (Devillers-Tersch. et Devillers) Melki
Česká jména: tořič žlutý fryžský (Čeřovský 2009)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Ophrys phryganae

Rozšíření: Pravděpodobně hybridogenní druh pocházející z centrálního a východního Středozemí, který bývá řazen do okruhu tořiče žlutého (Ophrys lutea). Vyskytuje se v jižní Itálii, na Sicílii, v Řecku a na jihozápadě Turecka.

Ekologie: Roste na suchých travnatých a křovinatých mediteránních stanovištích, stoupá zhruba do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od března do května.

Ophrys phryganae

Popis: Terestrická orchidej s lodyhou přímou, 10–35 cm dlouhou, a listy kopinatými až vejčitými. Květenství je terminální, 2–8květé, květy jsou menší než u druhu O. lutea, okvětní lístky jsou nazelenalé až nažloutlé, pysk je nanejvýše 14 mm dlouhý, v obrysu obvejčitý, 3laločný, v základu žlutý, ve středu červenohnědý, s namodralým zrcátkem, na bázi pysku dosti výrazně kolenatě vypouklý, hustě chlupatý, odění i nahnědlé zabarvení dosahují až do středu prostředního laloku, jen na zrcátku je odění o něco kratší a řidší.

Záměny: Taxon patří do přízně druhu Ophrys lutea, s nímž není těžké jej zaměnit, ještě podobnější je taxon Ophrys sicula. Ten je však na bázi pysku skoro plochý, zároveň podstatně méně chlupatý, na zrcátku až lysý.

Ohrožení a ochrana: Všechny rostliny z čeledi vstavačovitých jsou chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Poznámka: Druhové jméno odkazuje na mediteránní vegetační formaci zvanou frygana (phrygana), ve které tato orchidej roste. Rozhodně jméno nelze spojovat s Frýgií, prastarým krajem v Malé Asii, což čtenářům sugeruje český překlad knihy Orchideje Evropy a přilehlých oblastí z nakladatelství Academia (2009). Dokonce ani v německém originálu této knihy nenajdeme u této rostliny německé jméno Phrygische Ragwurz (což by naznačovalo na „tořič z Frýgie“), nýbrž Phrygana-Ragwurz. Druh byl popsán z frygany na řeckém ostrově Kréta, ve Frýgii se nejspíš vůbec nevyskytuje. Jen pro pořádek dodejme, že „fryžský tořič“ (čili Phrygische Ragwurz) skutečně existuje, je to ryze turecký druh Ophrys phrygia – a vypadá naprosto jinak.

Ophrys phryganaeOphrys phryganae
Ophrys phryganae
Ophrys phryganae
Ophrys phryganae

Fotografováno v polovině dubna 2008 (Itálie, poloostrov Gargano).