Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Ophrys promontorii
Rozšíření: Endemit jižní Itálie, respektive jižní části střední Itálie – Abruzzo, Lazio, Puglia (zde především poloostrov Gargano).
Ekologie: Roste na pastvinách, v macchii a garrigue, na vápenci, až do nadmořské výšky 1 300 m.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–30(–40) cm vysoká, lodyha přímá, klas řídký, 2–7(–10)květý. Sepaly zelené až žlutozelené, až 14 mm dlouhé, petaly dosti velké, až 12 mm dlouhé, v barvě sepal nebo narůžověle hnědé, tmavější než sepaly, na okraji zvlněné, jemně chlupaté, pysk orbikulární, vypouklý, až 15 mm dlouhý, tmavě hnědý, po okraji výrazně chlupatý, s malými postranními hrbolky. Znak je malý, modrošedý, ve tvaru písmene H nebo X, často však jen se dvěma obdélníkovitými skvrnami. Kvete od dubna do května. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Tento tořič je řazen k taxonům, které jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES.
Poznámka: Často se uvádí, že se jedná o taxon hybridního původu, rodiči jsou patrně Ophrys bertolonii a Ophrys sphegodes. Variabilita obou rodičů je dosti značná, místo O. sphegodes je občas literaturou jako druhý rodič uváděn problematický taxon O. garganica. Jisté je, že O. promontorii vykazuje i jistou morfologickou podobnost s druhem Ophrys bertolonii, někdy bývá přiřazován i do okruhu Ophrys lunulata. Některými autory je však jeho hybridní původ popírán.
Ophrys promontoriiOphrys promontorii
Ophrys promontorii
Fotografováno dne 20. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Coppa della Macchia).