Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Ophrys promontorii
Rozšíření: Endemit jižní Itálie, respektive jižní části střední Itálie – Abruzzo, Lazio, Puglia (zde především poloostrov Gargano).
Ekologie: Roste na pastvinách, v macchii a garrigue, na vápenci, až do nadmořské výšky 1300 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–30(–40) cm vysoká. Lodyha je přímá, klas řídký, 2–7(–10)květý. Vnější okvětní lístky jsou zelené až žlutozelené, až 14 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou dosti velké, až 12 mm dlouhé, v barvě okvětních lístků vnějších nebo narůžověle hnědé, tmavější, na okraji zvlněné, jemně chlupaté, pysk je orbikulární, vypouklý, až 15 mm dlouhý, tmavě hnědý, po okraji výrazně chlupatý, s malými postranními hrbolky. Znak je malý, modrošedý, ve tvaru písmene H nebo X, často však jen se dvěma obdélníkovitými skvrnami. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Tento tořič je řazen k taxonům, které jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES.
Poznámka: Často se uvádí, že se jedná o taxon hybridního původu, rodiči jsou patrně Ophrys bertolonii a Ophrys sphegodes. Variabilita obou rodičů je dosti značná, místo O. sphegodes je občas literaturou jako druhý rodič uváděn problematický taxon O. garganica. Jisté je, že O. promontorii vykazuje i jistou morfologickou podobnost s druhem Ophrys bertolonii, někdy bývá přiřazován i do okruhu Ophrys lunulata. Některými autory je však jeho hybridní původ popírán.
Ophrys promontoriiOphrys promontorii
Ophrys promontorii
Fotografováno dne 20. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Coppa della Macchia).