OPLISMENUS BURMANNII (Retz.) P. Beauv.

Syn.: Orthopogon burmannii (Retz.) Trin., Panicum burmannii Retz.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Oplismenus burmannii

Rozšíření: Druh tropických oblastí Ameriky, Afriky i Asie. V Novém světě se vyskytuje v oblasti od Mexika a Floridy přes Kolumbii a Ekvádor až po nížinnou část Bolívie a Brazílii (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica), v Africe od Nigérie a Etiopie na severu kontinentu až po Botswanu a Zimbabwe na jihu, objevuje se také na Madagaskaru a v Indii.

Ekologie: Roste ve vlhkých stálezelených i sušších poloopadavých a opadavých lesích, v křovinaté vegetaci i savaně, objevuje se při okraji polí a míst narušovaných lidskou činností, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2700 m.

Oplismenus burmannii

Popis: Jednoletá tráva se stébly většinou přímými, 10–30(–60) cm dlouhými, chlupatými. Listy jsou široce kopinaté až eliptické, 2–5 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, na vrcholu zašpičatělé, lysé nebo chlupaté, pochvy jsou drsně chlupaté, po okraji brvité; jazýček je 0,7–1,2 mm dlouhý. Květenství je 3–6 cm dlouhé, husté, vřeteno je hustě chlupaté, se 3–10 klasy, které jsou až 2 cm dlouhé, jednostranné, klásky jsou zhruba 3 mm dlouhé, chlupaté, plevy jsou 2–3,3 mm dlouhé, osiny 5–10 mm dlouhé, drsné. Obilka je elipsoidní, asi 2 mm dlouhá.

Poznámka: Rod Oplismenus v současnosti čítá sedm druhů (POWO 2019), které se vyskytují v tropech a subtropech obou zemských polokoulí.

Oplismenus burmannii
Oplismenus burmannii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 10. 2019 (Mexiko, stát Chiapas, břehy řeky Río Grijalva, u kaňonu El Sumidero).