OPLOPANAX HORRIDUS (Sm.) Miq.

Syn.: Aralia erinacea Hook., Aralia occidentalis Schltdl. ex Ledeb., Echinopanax horridus (Sm.) Decne. et Planch. ex Harms, Fatsia horrida (Sm.) Benth. et Hook. f., Horsfieldia horrida (Sm.) Seem., Panax horridus Sm., Ricinophyllum americanum Pall. ex Ledeb., Ricinophyllum horridum (Sm.) A. Nelson et J. F. Macbr.
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité
Oplopanax horridus
Rozšíření: Souvislý areál se nachází v Severní Americe od jižní části Aljašky přes Britskou Kolumbii po Oregon, na východ zasahuje do Alberty a Montany, izolované lokality leží na východ ještě v Ontariu a Michiganu. Rod zahrnuje celkem 3 druhy, z toho dva ve východní Asii a jeden v Severní Americe.
Ekologie: Provází podrost vlhkých stinných jehličnatých nebo smíšených lesů na úživných půdách s humusem typu mull nebo moder. Preferuje srážkově bohatší oblasti a vystupuje až do nadmořských výšek 2750 m.
Oplopanax horridus
Oplopanax horridusOplopanax horridus
Popis: Opadavý keř vysoký 1–3 m; větve i řapíky listů jsou hustě pokryté žlutými, 5–10 mm dlouhými trny. Listy jsou střídavé, čepel je dlanitolaločnatá, v obrysu téměř okrouhlá, 10–35 cm v průměru, na bázi srdčitá, se 7–9 laloky, které jsou nepravidelně dvakrát pilovité, na vrcholcích ostře zašpičatělé; palisty srůstají s řapíkem. Květenství je velmi početné, až 25 cm dlouhé, tvořené hroznem nebo latou drobných okolíků; květy jsou krátce stopkaté, oboupohlavné; kalich je srostlý, pětičetný, 3 lístky jsou osinaté; koruna je volná, zelenavá; tyčinek je 5; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se spodním semeníkem. Plody jsou kulovité až elipsoidní, sytě červené bobule 5–8 mm v průměru, s 2–3 semeny.
Oplopanax horridus
Oplopanax horridus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 10. a 16. 7. a 3. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Cathedral Grove; Mt. Robson Provincial Park, Kinney Lake; Manning Provincial Park, Sumalo Grove).