Obrazový opravník obecně oblíbených omylů 3.: Purpurově kvetoucí čemeřice

Původně jsem chtěl tento díl Opravníku věnovat jiným rostlinám. Při prohlížení internetu jsem ale zjistil, že skoro každá druhá fotografie v našich zahradách oblíbených čemeřic (Helleborus) je na českých webových stránkách špatně určená. A nejčastěji se objevuje chybné určení čemeřice nachové (Helleborus purpurascens).

Helleborus purpurascens

Tato čemeřice se totiž prakticky nepěstuje, a tudíž se pod jejím jménem na různých zahradnických stránkách skrývají jiné druhy. Nevím, proč tomu tak je, snad proto, že pravá čemeřice nachová je rostlina z karpatských bukových lesů a horských polonin. Proto vyžaduje přece jen „lepší“ podmínky – dobrou humózní půdu a během léta občasnou zálivku. Ale možná v zahradách není proto, že ji díky velké variabilitě a různorodosti čemeřice východní nebylo nutné zavádět do zahradní kultury.
Které druhy čemeřic se tedy v zahradách pěstují? Asi nejdéle je v kultuře alpská čemeřice černá (Helleborus niger). Je oblíbená pro velké bílé květy, které rozkvétají velice časně – někdy již na konci ledna. Znám je také kultivar ´Autumnalis´, který začíná kvést již v listopadu.

Helleborus orientalis Hybridus

Jako zajímavost se občas objevují dva druhy, které rozkvétají na konci loňských stonků – čemeřice čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) a čemeřice korsická (H. argutifolius). Oba druhy mají zelené květy, první druh drobnější, zvonkovité, druhý větší, otevřené. Čemeřice korsická je mohutná stálezelená rostlina, která je vhodná u nás pouze do teplejších oblastí.
Občas se v kultuře objeví i jiné druhy – vzácná jemná čemeřice tibetská (H. thibetanus), či některé zelenokvěté druhy jako je čemeřice zelená (H. viridis).

Helleborus orientalis Hybridus

Vůbec nejčastěji se však pěstuje čemeřice východní (H. orientalis). Jedná se o velice variabilní rostliny, které se vyskytují na černomořském pobřeží Turecka a na Kavkaze. Zatímco v Turecku najdeme především rostliny kvetoucí bíle nebo nazelenale, v Abchazii mají květy purpurový nádech a tmavě purpurové jsou i medníky. Tyto rostliny bývají někdy řazeny do samostatného poddruhu H. orientalis subsp. abchasicus (A. Braun) B. Mathew. Kavkazské rostliny se světlými květy, na kterých jsou na bázi lístků drobné purpurové skvrny, byly popsány jako H. orientalis subsp. guttatus (A. Braun et Sauer) B. Mathew. Křížením poddruhů čemeřice východní vznikla celá barevná škála květů od bílých, nažloutlých po purpurové.

Helleborus orientalis HybridusH. torquatus

Protože se čemeřice snadno kříží i mezidruhově, v zahradních hybridech (někdy označovaných jako čemeřice zahradní – Heleborus hybridus) je také přimísená krev dalších druhů. Jedním z nich je čemeřice kroucená (H. torquatus). V roce 1971 nalezla Elizabeth Strangman v Černé Hoře dvě plnokvěté rostliny tohoto druhu, které byly později pojmenované ´Dido´ a ´Aeneas´. Jejich křížením s čemeřicí východní vznikly plnokvěté zahradní hybridy, které se občas objevují v nabídkách anglických a holandských firem.

Helleborus × hybridus

Pro určení evropských druhů purpurových čemeřic můžete použít následující tabulku:

Tabulka

A na závěr srovnejme i listy jednotlivých druhů:

Listy