Syn.: Cactus ferrox Nutt., Tunas polyacantha (Haworth) Nieuwland et Lunell
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Opuntia polyacantha
Rozšíření: Západ Severní Ameriky – nejaridnější oblasti jihozápadní Kanady, USA, severní Mexiko. Bylo popsáno celkem 5 variet tohoto druhu; na fotografiích je nominátní Opuntia polyacantha var. polyacantha, která jako jediná roste i v Kanadě.
Ekologie: Prérie, suché aridní trávníky nebo řídké jalovcové bory, na jílovitých, písčitých nebo štěrkovitých půdách, některé variety rostou i na dunách. V nadmořské výšce 500–2800 m.
Opuntia polyacantha
Popis: Malé sukulentní keříky, 10–25 cm vysoké, s ± plazivými větvemi. Stonkové segmenty eliptické až široce obvejčité, 4–27 × 2–18 cm, se 4–14 areolami. Ostny na všech nebo pouze na distálních areolách, úzce kuželovité až zploštěné, silné, jehlicovité nebo štětinovité, 1 nebo dvou typů; pokud jeden typ, pak v počtu 0–18 na areolu, postavené do různých směrů, různých barev od bledě žluté po černou, nejdelší (35–)40–90(–185) mm dlouhé; pokud dvou typů, pak (0–)1–5 delších ostnů (nejdelší 20–150 mm dl.) a (0–)5–15 kratších dolů ohnutých světlejších ostnů (nejdelší 4–16 mm dl.). Glochidie nenápadné, v kartáčovitém chomáči na adaxiálním okraji areoly. Okvětní lístky pomnožené, žluté až purpurové, 25–40 mm dlouhé, často dvoubarvé. Tyčinek mnoho, nitky bílé, žluté, červené nebo purpurové, prašníky žluté. Čnělka bílá až světle růžové, bliznové laloky zelené. Plody žlutohnědé až hnědé, ± válcovité, 15–45 × 12–25 mm, za zralosti suché, s 10–33 ostnitými areolami.
Ohrožení a ochrana: Všechny druhy čeledi Cactaceae jsou chráněny podle mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin CITES. V případě opuncií se ochrana týká jen rostlin z původních lokalit, pěstované a naturalizované rostliny jsou z této ochrany vyňaty.
Poznámka: Značně mrazuvzdorný kaktus, pro tuto vlastnost často pěstovaný.
Opuntia polyacanthaOpuntia polyacantha
Opuntia polyacantha
Fotografováno dne 3. 7. 2009 (Kanada, Alberta, „Badlands“, Drumheller).