Syn.: Orchis anatolica var. troodi (Renz) Soó, Orchis troodi (Renz) Delforge, Androrchis troodi (Renz) D. Tyteca et E. Klein
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Orchis troodi
Rozšíření: Tento poddruh je endemitem Kypru. Druh Orchis anatolica je domácím v celé oblasti severovýchodního Středozemí (od řeckých ostrovů přes Turecko až k Íránu, na jihu po Izrael).
Ekologie: Roste ve světlých lesích širší oblasti kyperského pohoří Troodos, na světlinách i v lesních lemech, společně s Pinus brutia a Quercus alnifolia, obvykle na vyvřelých horninách, v nadmořské výšce od 300 do 1550 m. Objevuje se i na kyperském poloostrově Akamas. Kvete od března do dubna.
Orchis troodi
Popis: Vytrvalá bylina, 10–50 cm vysoká, lodyha je přímá, listy střídavé, 2–5 v růžici, 8–13 × 2–3 cm, většinou temně skvrnité. Květenství až 20 cm dlouhé, květy bíle bledě růžové až načervenalé, pysk je až 17 mm dlouhý, s temnějšími purpurovými skvrnkami, ostruha je 20–25 mm dlouhá, výrazně zahnutá nahoru. Plodem je tobolka.
Záměny: I na Kypru se lze setkat s nominátním poddruhem, ten roste v nižších nadmořských výškách pohoří Troodos a v severokyperské oblasti Kyrenia. Jeho ostruha je rovná.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny vstavačovité je i tento taxon zařazen pod ochranu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin CITES.
Orchis troodiOrchis troodi
Orchis troodiOrchis troodi
Orchis troodi
Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, Paphos Forest, nedaleko od Cedrového údolí).