Syn.: Androrchis olbiensis (Reut. ex Gren.) D. Tyteca et E. Klein, Orchis mascula subsp. olbiensis (Reut. ex Gren.) Asch. et Graebn., Orchis mascula var. olbiensis (Reut. ex Gren.) Nyman
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Orchis olbiensis
Rozšíření: Vyskytuje se v jihozápadní Evropě (Pyrenejský poloostrov, jižní pobřeží Francie) a severozápadní Africe (po Tunisko).
Ekologie: Roste na kamenitých stráních, v řídce zarostlé macchii, na okrajích světlých borových lesů, v nadmořské výšce 100–1700(–2000) m.
Orchis olbiensis
Popis: Vytrvalá bylina s podzemními hlízami. Z přízemní růžice 3–6 kopinatých, až 12 cm dlouhých a 2,5 cm širokých neskvrnitých listů vyrůstá přímá, nahoře často červeně naběhlá lodyha, která je 10–25(–35) cm vysoká. Květenství je válcovité, 15–20květé. Květy jsou bělavé až světle růžové, vnější okvětní lístky jsou šikmo vzpřímené, obvejčité, pysk je 3laločný, skvrnitý, ostruha až 18 mm dlouhá, vzhůru zahnutá. Vykvétá v březnu až květnu. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny vstavačovité, také tento taxon je zahrnut pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES.
Poznámka: Tento druh je blízce příbuzný se vstavačem mužským (Orchis mascula), nezřídka je klasifikován jen jako jeho poddruh.
Orchis olbiensisOrchis olbiensis
Orchis olbiensis
Fotografováno ve dnech 8. 5. a 10. 5. 2011 (Španělsko, na úpatí Sierra Nevady).