Syn.: Herorchis papilionacea (L.) D. Tyteca et E. Klein, Orchis papilionacea L., Orchis rubra Jacquin in Murray, Orchis decipiens Tod., Orchis expansa Ten., Vermeulenia papilionacea (L.) Á. Löve et D. Löve
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Orchis papilionacea
Rozšíření: Mediterán, na severu zasahuje až do alpského podhůří a do Rumunska, vyskytuje se také na Kavkazu.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, v křovinách (garrigue) a lesních lemech, až do nadmořské výšky 1800 m. Kvete od března do května.
Anacamptis papilionacea
Popis: Vytrvalá bylina, 15–40 cm vysoká, lodyha přímá, přízemní listy (3–9) v růžici, úzce kopinaté, neskvrnité, až 18 cm dlouhé a 1,5 cm široké, na lodyze listy pochvovité (2–3). Květenství je poměrně řídké, až 15květé, okvětní lístky neuzavírají přilbu, pysk je nedělený, rozšířený klínovitě až vějířovitě, na okraji zoubkovaný, až 26 mm dlouhý a 23 mm široký, ostruha kuželovitá, až 14 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je zahrnut pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES. Zákon jej chrání v Srbsku.
Poznámka: Podle tvaru a zabarvení pysku se rozlišuje několik variet (především var. papilionacea – pysk bez kresby, var. grandiflora – pysk růžový s nafialovělou kresbou, ale i var. heroica, var. alibertis, var. messenica, var. bruhnsiana).
Anacamptis papilionaceaAnacamptis papilionacea
Anacamptis papilionacea
Anacamptis papilionacea
Fotografováno ve dnech 17. a 20. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Valle Carbonara).