Syn.: Orchis fusca Jacq., Orchis maxima K. Koch, Orchis moravica Jacq.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Orchis purpurea

Orchis purpurea

Rozšíření: Je rozšířen v Evropě (chybí ve východní části), severní Africe a v Malé Asii, v Čechách se vyskytuje v Českém krasu, Českém středohoří a v Polabí (východní část), na Moravě je jeho výskyt o něco bohatší, objevuje se například na Znojemsku, v oblasti Bílých Karpat, v Moravském krasu.
Ekologie: Křoviny, řídké lesy, křovinné lemy lesů. Občas roste i na pastvinách či loukách od nížin po pahorkatiny, vyhledává spíše polostín. Je citlivý na hnojení. Vyžaduje alkalické půdy, spíše sušší. Kvete od konce dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemními hlízami, 30–80 cm vysoká. Lodyha je přímá, listy v počtu 3–6 v dolní polovině lodyhy. Květenství je terminální, přilba je tupá, prostřední lalok pysku se rozšiřuje pozvolna už od báze, pysk je širší než dlouhý, světle růžový s chomáčky hnědočervených papil, vzácně i bílý. Je velice variabilní jak v barvě, tak ve stavbě květů.
Ohrožení a ochrana: Vstavač nachový je silně ohrožený druh naší flóry (C2b), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2), chráněným druhem je i na Slovensku, v Maďarsku a Srbsku. Mezinárodně je chráněn i úmluvou CITES.
Orchis purpureaOrchis purpurea
Orchis purpureaOrchis purpurea
Orchis purpurea
Orchis purpurea
Orchis purpurea
Fotografovali Lubomír Rak a Ladislav Hoskovec, ve dnech 11. 5. 2002, 15. 5. 2004 a 30. 4. 2011 (Chotuc).