Syn.: Orchis picta subsp. libani Renz, Orchis morio var. libani (Renz) Soó, Orchis morio subsp. syriaca E. G. Camus, Orchis syriaca Boiss. ex H. Baumann et Künkele, Anacamptis syriaca (Boiss. ex H. Baumann et Künkele) R. M. Bateman, Pridgeon et M. W. Chase, Herorchis syriaca (Boiss. ex H. Baumann et Künkele) D. Tyteca et E. Klein
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Orchis morio subsp. syriaca
Rozšíření: Nominátní poddruh Anacamptis morio subsp. morio se vyskytuje ve velké části Evropy (roste i u nás), s výjimkou nejsevernějších, nejjižnějších a nejvýchodnějších oblastí, kde se vyskytují odlišné poddruhy. Jedním z nich je i tento poddruh, který najdeme v asijské části Středozemí – Kypr, jih Turecka, Sýrie, Libanon, Izrael.
Ekologie: Roste na křovinatých stráních a svazích, garrigue, v lesním lemech, olivových sadech, většinou na vápenci, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 1300 m. Vykvétá od února do dubna.
Anacamptis morio subsp. syriaca
Popis: Vytrvalá bylina, 5–20(–30) cm vysoká. Lodyha je přímá, dolní listy v růžici jsou kopinaté, horní menší, pochvovité. Květenství je 5–30květé, květy jsou většinou bělavé s narůžovělou přilbou se zelenými žilkami, avšak barevná variabilita tohoto taxonu je poměrně značná, takže se lze setkat i s květy čistě bílými nebo temněji nachově vybarvenými. Pysk je 3laločný, bez skvrn, ostruha je válcovitá, mírně nahoru směřující. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Také tento taxon je zahrnut (jako všechny vstavačovité) pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES.
Anacamptis morio subsp. syriacaAnacamptis morio subsp. syriaca
Anacamptis morio subsp. syriaca
Fotografováno dne 29. 3. 2010 (Kypr, východní pobřeží poloostrova Akamas).