Syn.: Neotinea commutata (Tod.) R. M. Bateman, Odontorchis commutata (Tod.) Devillers-Tersch. et Devillers, Odontorchis tridentata (Scop.) D. Tyteca et E. Klein, Orchis aetnensis Tineo, Orchis commutata Tod., Orchis tridentata Scop., Orchis variegata All.
Česká jména: vstavač trojzubý (Kubát 2002)
Slovenská jména: neotinea trojzubá (Vlčko et al. 2003)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Neotinea tridentata
Rozšíření: Areál rozšíření leží v jižní, jihovýchodní a střední Evropě, zasahuje až po severní Afriku. V Čechách se tento vstavač nevyskytuje, roste pouze na Moravě, a to ještě velice skromně (PP U Bílých hlin a PP U Strejčkova lomu na Grygovských kopcích u Olomouce, NPR Strabišov-Oulehla a PP Přehon u Lísek, PR Šévy u Bučovic, PR Drahy u Horního Němčí; jinde vyhynul). Na Slovensku je hojnější.
Ekologie: Vstavač trojzubý roste hlavně na sušších a spíše alkalických půdách. Má rád výslunná stanoviště, ale roste i ve světlých lesích. Kvete od května do června.
Popis: Výška dosahuje v květu cca 15–30 cm, květenství je krátké, jen 4–5 cm. Barva květů je nejčastěji růžová nebo nafialovělá. Okvětní lístky jsou špičaté a skloněné v přilbu. Pysk je až 1 cm dlouhý, velice světle zabarvený, nachově tečkovaný a hluboce trojlaločný. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Vstavač trojzubý je kriticky ohrožený druh naší flóry (C1t), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§1), mezinárodně je chráněn úmluvou CITES.
Poznámka: Dříve býval tento druh často řazen k rodu Orchis (Orchis tridentata), jeho přeřazení do rodu Neotinea bylo způsobeno závěry molekulárních analýz.
Neotinea tridentataNeotinea tridentata
Neotinea tridentataNeotinea tridentata
Fotografováno dne 24. 5. 2003 (Lísky).