Syn.: Abolboda sceptrum Oliv.
Čeleď: Xyridaceae C. A. Agardh – mečovkovité
Orectanthe sceptrum
Rozšíření: Druh tropické Jižní Ameriky, vyskytuje se na Guyanské vysočině – v severní Brazílii, v jihovýchodní Venezuele a Guyaně, avšak zároveň je vlastně endemitem jen poměrně malé oblasti, která se nalézá na hranici všech tří zemí. Jedná se o jeden z obecně poměrně dobře známých druhů Guyanské vysočiny, byl popsán z Roraimy už v roce 1886.
Ekologie: Roste na vlhkých skalách, skalnatých teráskách, v nezapojené vegetaci na chudých půdách, především na vrcholové plošině stolové hory Roraima.
Orectanthe sceptrum
Popis: Vytrvalá bylina, v květu až 2 m vysoká. Lodyha je jen velmi krátká, sotva 20 cm dlouhá, na ní jsou nahloučeny ve zdánlivé růžici čárkovité až mečovité, celokrajné, šedozelené listy. Oboupohlavné květy vykvétají na dlouhém stvolu v terminálním strboulu, kalich je 3četný, kališní cípy zakřivené, červeně naběhlé, koruny jsou nálevkovité, 3četné, žluté. Plodem je tobolka.
Poznámka: Čeleď Xyridaceae zahrnuje celkově pět rodů: Abolboda Humb. et Bonpl. (23 druhů), Achlyphila Maguire et Wurdack (jen 1 druh), Aratitiyopea Steyerm. et P. E. Berry (také monotypický rod), Orectanthe Maguire (2 druhy) a Xyris L. (360 druhů). V rodu Orectanthe najdeme ještě venezuelský druh Orectanthe ptaritepuiana (Steyerm.) Maguire.
Orectanthe sceptrumOrectanthe sceptrum
Orectanthe sceptrum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 9. 2008 (Venezuela, Roraima).